ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Poliuniverzum Szokolyán. Játék, készségfejlesztés és művészet egyben.
Feltöltötte NAT - péntek 25 november 2011 - 16:16:45
Rendhagyó foglalkozást tartottak csütörtökön a szokolyai általános iskolában. Az intézményben múlt héten nyílt meg Saxon-Szász János festőművész és a diákok közös kiállítása, most pedig a képek témájához kapcsolódóan a művész által kifejlesztett logikai, készségfejlesztő játékot próbálhatták ki a gyerekek.

Szerkesztő: Michalik J.

Poliuniverzum címmel nyílt meg a szokolyai Cseh Péter Általános iskolában Saxon-Szász János festőművész kiállítása, amelyhez kapcsolódóan a gyerekek is kiállíthatták az univerzumot megjelenítő munkáikat. A tárlat célja, hogy a diákok nap mint nap, közvetlenül találkozhassanak a képzőművészettel. Saxon-Szász János absztrakt olajfestményei világszerte ismertek, sajátosságuk, hogy a képein speciális geometrikus alakzatok jelennek meg művészi ábrázolásban.

Saxon-Szász János, festőművész, feltaláló
„Valójában a két terület egybeér, hiszen nemcsak a geometria, hanem egy sajátságos szimmetriarendszer, amit kidolgoztam, amire rátaláltam, ami a természet működésében is fellelhető, és ez fraktál-filozófiaként vált ismertté a '80-90-es években a világban, tehát ezt használom, ezt alkalmazom és a léptékváltásos szimmetriával kapcsolatosan készítem a műalkotásaimat...”

A Poliuniverzum cím onnan ered-tette hozzá az alkotó-, hogy a képek
valójában a sokrétű univerzumnak a leképezései, ahogyan a dimenziók, a makro- és a mikrokozmosz, azaz kicsi, nagy és óriási valahol találkozik és sejteti a végtelent. Erre az elképzelésre épül az a játék is, amelyet Saxon-Szász János fejlesztett ki. A három alapformát és négy színt megjelenítő kombinálható készlethez nem tartoznak szabályok, lényege, hogy végtelen számú illesztés lehetséges, amely fejleszti többek között a logikai és matematikai készséget és indirekt módon tanít.

Saxon-Szász János, festőművész, feltaláló
„...valójában nem is játékról van szó, hanem egy készségfejlesztő eszközről, és pont az a lényege, hogy az egészen kicsi korosztály, tehát az 1-2 éves gyerek is talál benne olyan lehetőséget, hogy két formát fölfedez, ami összetartozik, vagy azért mert azonos méretű, vagy azért, mert azonos színű, ezeket párosítja és sikerélménye van...”

A gyerekek a foglalkozás első felében előre kivágott papírformákból ragasztottak szabadon képeket, majd a műanyag játékelemekből is kedvükre építkezhettek.



A program szervezője szerint a művészet és a játék speciális ötvözése sok gyermeknek segíthet abban, hogy könnyebben, jobb kedvvel menjen a tanulás.

Viski Tünde, programszervező, rajztanár, Cseh Péter Általános Iskola, Szokolya
„...rengeteg gyerek van, aki tanulási nehézségekkel küszködik, akiknek pont a koncentráció az, ami hiányzik és minden iskolában fejlesztőpedagógusok foglalkoznak velük, hogy a tanulás könnyebben menjen nekik. Ez a foglalkozás valahol összekapcsolta ezeket a problémákat, összekapcsolta azt, hogy a gyerekeknek a logikai készségét, a matematikára való érzékenységét egy kicsit növeljük...”

A Poliunverzum játék első mintadarabjait egyébként szintén Szokolyán kezdték el gyártani. A műanyag termékek készítésével foglalkozó vállalkozó Híradónknak elmondta: nem egy egyszerű játékról, hanem egy tanító eszközről van szó, ezért is érezte fontosnak, hogy felvállalja ezt a feladatot és beruházzon a gyártáshoz.

Gyurik György, igazgató, Gyuró Technik Kft., Szokolya
„...a gyermekek oktatásában is maga a játék szerepet vállal, alapvetően szerepet vállal, nem csak játék, hanem oktatás, ilyen értelemben fogott meg, mint gyártó, esetlegesen a termék gyártója...”


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.