ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Új eredmények. Folytatódik a váci vár feltárása.
Feltöltötte webV - péntek 23 január 2015 - 16:03:27
Folytatódik a váci vár feltárása. Több hónapos szünetet követően a szakemberek novemberben kezdték meg az egykori székesegyház északi részén az eddig érintetlen területek felkutatását. Ez új leleteket eredményezett, hiszen a kolostor fala mentén több sírt is feltártak, bár valószínűleg egyik sem I. Géza nyughelye. Batizi Zoltán a munkálatokat irányító archeológus híradónknak elmondta: még van rá esély, hogy megtalálják a király sírját.

A váci önkormányzat támogatásának köszönhetően novemberben térhettek vissza a szakemberek a váci vár feltárási területére. Annak ellenére, hogy a régészeknek nincs könnyű dolguk – hiszen a leletek néha 4 méteres mélységben találhatóak – rengeteg új eredmény született már ez alatt a pár hónap alatt is. A kolostor fala mentén az egykori székesegyház keleti részén ugyanis teljesen új falszakaszok kerültek elő, ahol több sírra is rábukkantak. I. Géza király régóta kutatott sírhelye azonban nem volt köztük.

Batizi Zoltán, régész, Tragor Ignác Múzeum, Vác
Még most is pár napot szeretnénk dolgozni, azon a részen ügyködünk, amely a templom középvonalának tekinthető, vagy annak a közelében vagyunk. Több sírt találtunk, egyikre sem merem azt mondani, hogy Géza király sírja, valószínűleg ezek előkelő főpapok, egyházi személyek lehettek. Még van rá esély, még jó pár négyzetméter áll előttünk, hogy a királyi temetkezést megtaláljuk.

A kutatásban az is nagy előrelépést hozott, hogy Buzás Gergely a középkori egyházi építészet szakembere segítette a váciakat a székesegyház alaprajzának pontosításában. Kiderült ugyanis, hogy az eddig törökkori bástyának hitt félkörös nyugati épületrész valójában a templom nyugati szentélye. Amennyiben ez már I. Géza halálának idejében is állt, úgy itt bukkanhatnak rá a király sírjára, ellenkező esetben az az egyház közepén keresendő. A nyugati szentély megtalálása építészeti szempontból is szenzációnak számít.

Batizi Zoltán, régész, Tragor Ignác Múzeum, Vác
Amit eddig a templomunktól távolabb, a Dunára néző részen egy későbbi török kori félkörös toronynak véltünk, ami a védőrendszer része, erről kiderült, hogy eredetileg biztosan az Árpád-kori templomnak, a 11-12. századi székesegyháznak a nyugati apszisa volt. Ami azért nagy előrelépés, mert egyrészt pontosította az ismereteinket, másrészt pediglen ilyen nyugati apszis viszonylag kevés ismert. Nyugaton szélesebb divatja volt ennek ebben a korszakban, úgy látszik, hogy Vác, a váci püspökök haladtak a korral és a nyugati építészettel.

A munkálatokat már csak pár napig folytathatják a szakemberek, hiszen a forrásaik végesek. Amennyiben a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán ismét nyernek, illetve az önkormányzat is támogatja őket, akkor nyár elején folytatódhat a kutatás. Az ásatás vezetője szerint: ez azért is fontos, hiszen egy püspöki székhelyet ismerhetünk így meg, ami a későbbiekben turisztikai vonzerőt is jelenthet a város számára. Egy szintén az NKA által támogatott pályázat keretében a várfal egy része már most is látogatható, ezt tavaly év végén adták át a Duna-parti szakaszon.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.