ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Szeptember elsejétől lép életbe a családi csődvédelem.
Feltöltötte webV - péntek 04 szeptember 2015 - 16:47:29
Nem árverezhetik el az ingatlanát annak, aki csődvédelmet kér és megfelel a feltételeknek. Szeptember 1-jén lépett hatályba ugyanis a természetes személyek adósságrendezéséről szóló jogszabály, magyarán a magáncsőd vagy másképp a családi csődvédelem rendszere. Az új intézmény azokon kíván segíteni, akik önerőből nem tudják megoldani a korábban felvett jelzáloghitelük törlesztő részleteinek fizetését. A magáncsőd 5–7 évig tarthat, ezalatt a csődöt kérő védelmet élvez, viszont szinte maradéktalanul be kell tartania a gondnok által előírtakat. Az időszak végére viszont a tartozás egy része elengedésre kerülhet.

Szeptember elsejétől fordulhatnak csődvédelem kérelemmel fő hitelező intézetükhöz azok a magánszemélyek, akiknek jelzáloghitel tartozása meghaladja a kétmillió forintot. A tartozásnak ebben az esetben legalább 90 napja fenn kell állni és nem lehet több 60 millió forintnál.

Dr. Maruszki Gábor hivatalvezető, Váci Járási Hivatal
2015. szeptember elsejétől 2016 szeptember 30-ig, tehát teljes 12 hónapon keresztül csak azok a magánszemélyek, vagy családok fordulhatnak a családi csődvédelem intézményéhez, akik jelzálog alapú hitelt vettek föl és ezzel kapcsolatban van tartozásuk. Nagyon fontos, hogy tartozás és nem a hitel összege.
Ha valaki tehát úgy érzi, hogy önerejéből nem tud kilábalni az adósságból, annak először ahhoz a bankhoz kell fordulnia, ahol a hitelt fölvette.


Az adott pénzintézetnél, amelyik fő hitelezőnek minősül, fontos, hogy fő hitelezőnek kell minősülni, tehát annál az intézetnél kell bejelenteni az igényét az illetőnek. Ha ezek az igények fennállnak, akkor az állam csődbiztost rendel ki az adós mellé, az igénylő mellé.
Miután az állam elbírálta a kérvényt, a kirendelt csődgondnok meghatározott szempontok szerint átszervezi a magáncsődöt kérő személy kiadásait, illetve javaslatot tesz bizonyos vagyontárgyak eladására. Mindehhez arra van szükség, hogy az adósnak legyen bevétele és vagyona, hiszen a magáncsőd intézményének megalkotói abból a feltételezésből indultak ki, hogy a nehéz helyzetbe került adósok nem reménytelen anyagi helyzetük miatt maradtak el a hiteltörlesztéssel vagy a rezsiszámlákkal, hanem jellemzően azért, mert bevételüket nem megfelelően osztották be. A csődvédelem 5-7 évig tarthat, amely időszak alatt a csődgondnok javasolhatja mindazon tárgyak pénzzé tételét, amelyek nem számítanak létszükségletnek, valamint meghatározza a napi kiadások mértékét is. A magáncsőd nem vehető igénybe, ha csupán rezsitartozás áll fenn, csak ha jelzáloghitel elmaradás is van mellette. Ha valaki egyszer már igénybe vette, többé nem kérheti a csődvédelmet. Az eljárással kapcsolatos kérdésekre a Családi Csődvédelmi Szolgálat ad bővebb felvilágosítást a 239-3906-os telefonszámon.

email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.