ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


56-os városi megemlékezés- délután
Feltöltötte esaniko - kedd 25 október 2016 - 08:37:57
A városi megemlékezéssorozat vasárnap délután a hagyományokat követve a zeneiskola koncerttermében folytatódott. A műsoron vers, zene és előadás is szerepelt, majd a közönség mécseseket gyújtva vonult át Brusznyai Árpád emléktáblájához, végül a püspöki palota előtt Beer Miklós megyéspüspök zárta gondolataival az ünnepet.

Délután hatkor a zeneiskola koncerttermében először a Szózat hangjai csendültek fel, majd Csernák János színész idézte föl gyerekkori emlékeit 1956-ról. Egy József Attila vers elszavalása után a Vác Civitas Szimfonikus Zenekar lépett a színre, ők Beethoven és Bartók egy-egy művét adták elő. Az 1956-os forradalom és szabadságharc városi ünnepségének fő előadója ez alkalommal Sebő József író-tanár volt, aki Albert Camus Nobel díjas író gondolatait idézve a nyugat felelősségét is felvetette az elbukott szabadságharc okán.

Sebő József író-szerkesztő, tanár

A történelmünk, amit korábban igyekeztek nekünk is úgy beállítani, hogy az egy balsorsú nemzet történelme, bőven kínál példázatos magasztos eszményeket követésre méltó üzenetet. A magyar nemzet történetének egyik arany oldala éppen 1956 történelmi példája. Az elmúlt években itt önöknél, váciaknál is azt tapasztaltam, hogy maximálisan igyekeznek megfelelni ezeknek a kihívásoknak.Az 56-os emléktáblák, emlékjelek sokasága, a hangversenyek, a Brusznyai megemlékezések, történelmi séták, az ünnepi nagygyűlések, koszorúzások mind-mind erről tanúskodnak.

A városi megemlékezést követően az ünneplő sokaság mécsesekkel vonult át a mártírhalált halt Brusznyai Árpád emléktáblájához, ahol Németh Péter Mikola saját versét olvasta föl, majd Brusznyai és Rusvay tanár urak alakját idézte meg beszédében.

Németh Péter Mikola
1956-ban mindketten a forradalom és szabadságharcban elveik, meggyőződésük értelmében súlyos jelenléttel a végsőkig vállalták a küzdelmet. Dr. Brusznyai Árpád mártírságával Veszprémben történt dráma okán a legdrágábbat, az életét adta szeretteiért, a hazáért, a nemzet szabadságáért, érettünk.

Az emlékhelyen először a családtagok, majd a jelenlévők helyezték el mécseseiket, majd együtt átvonultak a püspöki palota elé. Az utolsó helyszínen Beer Miklós megyéspüspök Pétery József egykori püspök emléktábláját megkoszorúzva búcsúztatta az ünnepet, felidézve elődjének meghurcoltatását.

Dr. Beer Miklós megyéspüspök

Visszagondolva most 60 év után az ő rövid szabadulására és előtte, utána folytatódó száműzetésére, én úgy gondolom, hogy az ő hallgatása nagyobb hatással van ma is ránk, mint az a szó, amit talán mondhatott volna.



email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.