ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Szónokverseny a városházán
Feltöltötte esaniko - hétfő 20 február 2017 - 08:41:11
A Kölcseyről elnevezett Kárpát-medencei vetélkedő első fordulója zajlott csütörtök délelőtt a városházán. Az eredetileg műszaki tanár Gergely Zsolt már évekkel ezelőtt a fejébe vette, hogy a középiskolai diákokat időről-időre kihívás elé állítja, mégpedig a szónoki képességeiken keresztül. Az idei feladat is izgalmasnak ígérkezett: a versenyzőknek pulpitusra állva politikus módjára kellett mondandójukat előadni a közönség és a zsűri előtt.

A diákok 10 órakor már izgatottan készültek a fellépésre. A fellépést ez esetben szó szerint kell érteni, mert a versenyzőknek szónoklatukat a városháza dísztermének pulpitusán kellett előadniuk. Az ötletgazda szándékosan választotta a patinás helyszínt, amivel az volt a célja, hogy a versenyhez a politikai szónoklatok valódi környezetét biztosítsa.

Gergely Zsolt szervező tanár

Több célja is van ennek a játéknak. Egyrészről az érvelésnek a megtanulása, a több ember előtt való szereplés megtanulása és mivel Kárpát-medencei vetélkedő, ebből adódóan barátságok kötése i lehetséges egy határon túli magyar gyerekkel, és nem utolsó szempont, hogy kicsit elmélyüljenek történelmi vonatkozásában a reformkorból.

A választható témák a szólásszabadság és az örök-váltság voltak, amit a diákok igyekeztek még hanghordozásukkal is a megidézett korhoz közelíteni- több kevesebb sikerrel. A háromtagú zsűri természetesen különböző szempontok alapján bírálta a produkciókat. A nyelvtanár a nyelvhasználat helyességére az irodalomtörténész a szófordulatokra és a korhűségre, a profi politikus pedig a hitelességre helyezte a legnagyobb hangsúlyt a pontozásnál. Fördős Attila polgármester maga is gyakran tart beszédet népesebb közönség előtt, nekünk a saját receptjét is elárulta, az előadóknak pedig jó tanáccsal is szolgált.

Fördős Attila polgármester
Természetesen megvannak bizonyos praktikák. Egy ilyen kiállás előtt az ember fejben összerakja, hogy körülbelül mivel szeretné megszólítani, vagy elszórakoztatni a nagyérdemű hallgatóságot. Mindenkinek javaslom, hogy a gondolatai közvetítése előtt nagy levegőt vegyen, kétszer háromszor kifújni, és ha másképp nem megy, mindig legyen a tarsolyban egy-két olyan panel, amivel el tudja indítani a maga előadását és ezt követően már koncentrációval gördülékennyé tud válni.

A szónokverseny zsűrijének vezetője, Jánosi Zoltán irodalomtörténész szerint nem véletlen, hogy Kölcseyről nevezték el a versenyt, hiszen a költő korának egyik leghíresebb szónoka volt. A professzor úgy látja, hogy a nyilvánosság előtti fellépés tanulható és napjainkban legalább olyan fontos, mint a reformkor idején.

Jánosi Zoltán elnök, Kölcsey Társaság

A szónoklatnak ahogyan azt már az ókori rétorok megállapították, illetve azok, akik ezzel a témával foglalkoztak, egyetlen célja van, a meggyőzés. Azok, akik hallgatják a beszédet, azok elgondolkodjanak azon, amit a szónok mond. Éppen ezért aktuális jelen időben is, és nagyon nem mindegy, hogy egy fellépő politikus, vagy közéleti személyiség hogyan tud megszólalni magyar nyelven a közönség előtt és hogyan tudja azokról a jó célokról meggyőzni a hallgatóságát.

A pulpitusra sorsolási sorrendben léptek fel az előadók. A verseny végére három boronkays diák bizonyult a legjobbnak: első helyen Klein Ádám, másodikon Nagy Ferenc, harmadikon Papp Mátyás végzett, vagyis a március 17-én kezdődő második fordulóban nekik már biztos helyük van.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.