ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Ünnepi megemlékezés az 1956-os események évfordulóján
Feltöltötte esaniko - kedd 27 október 2020 - 12:39:08
A hagyományok szerint két felvonásban, egy délelőtti és egy délutáni programsorozattal emlékeztek meg Vácon az 1956-os forradalom és szabadságharc váci hőseiről. Az önkormányzat és a Váci Reménység Egyesület közös szervezésében lezajlott ünnepség 10 órakor a váci börtön előtti emlékműnél kezdődött, ahol Sárossy Gyula, a Politikai Elítéltek Közösségének elnökségi tagja idézte fel az október 23-át megelőző és követő eseményeket, majd a pártok és a civilek a város több pontján megkoszorúzták a váci mártírok emléktábláit. Este a Konstantin téren Szontágh Pál történész mondott emlékező beszédet Brusznyai Árpád és Rusvay Tibor tanárok emléktábláinál, a püspöki palotánál pedig Marton Zsolt megyéspüspök idézte fel elődjének, dr. Pétery Józsefnek az életútját, illetve az 56-os eseményekhez kapcsolódó szerepvállalását.

A hagyományok szerint a váci börtön előtti emlékműnél kezdődött a 1956-os forradalom és szabadságharc eseményei előtti tisztelgés pénteken. A városi ünnepség első állomásánál a Politikai Elítéltek Közösségének elnökségi tagja ismertette a 64 évvel ezelőtti forradalom és szabadságharc előzményeit, céljait és fordulópontjait, felidézve arra vonatkozó emlékeit is, hogy mi mindent kellett kiállniuk a rendszer ellen tiltakozóknak.

Sárossy Gyula, elnökségi tag, Politikai Elítéltek Közössége
„Állandóan közölték velünk, nekünk semmi jogunk nincsen, velünk azt csinálnak, amit akarnak, és velünk nem kell elszámolni, és itt fogunk elpusztulni. A nagy éhezés mellett a sétán, lehajtott fejjel, hátratett kézzel, egymással szembe kellett menni. Kb. mintegy 20 méterre volt egy-egy őr, akik mindegyik másképpen vezényelt, hogy: 1, 2, bal. Az egész séta a lépésváltozásból állt, jajj volt annak, aki megszegte ezt az ostobaságot.”

Az önkormányzat és a Váci Reménység Egyesület közös szervezésében zajló megemlékezés keretében a jelenlévők koszorúkat helyeztek el a 1956-os váci hősök és mártírok emlékművénél, a folytatásban pedig dr. Kristóf Béla egykori polgármester, Pap Béla református lelkész és Kovács Ottó mártír emléktáblájánál is elhelyezték a kegyeleti virágokat, Komáromi Kornélia posztumusz váci díszpolgár leszármazottainak pedig közvetlenül adták át a tiszteletet jelképező virágdíszeket. A koszorúzások helyszínein emlékező prózák és versek hangzottak el a Boronkay iskola diákjainak előadásában.
Az ünnepi megemlékezés este a Konstantin téren dr. Brusznyai Árpád és dr. Rusvay Tibor váci tanárok emlékművénél folytatódott, ahol Molnár Bence, a Váci Dunakanyar Színház művészeti vezetője szavalta el Petőfi Dicsőséges nagyurak c. versét, majd Szontágh Pál történész mutatta be Brusznyai tanár úr életútját.

dr. Szontágh Pál, történész, egyetemi docens
„Olyan történelmi alak ő, akiről elhallgatások, szépítések, hamis idealizálás nélkül is beszélhetünk. Aki nem ’annak ellenére, hogy’, de még csak nem is ’azért, mert’ vált hőssé, hanem egyszerűen keresetlenül tette azt, amiben hitt, amit helyesnek gondolt. Mint az igazi hősök általában, ő sem készült hősnek.”

A beszédet követően Deli Szófia, a Dunakanyar Színház művésze mondta el Fekete István, Levél Bécsbe c. írását, majd Molnár Bence mondta el Kányádi Sándor Naplótöredék c. költeményét. A műsor után a pártok, az intézmények és a civilek megkoszorúzták a 56-os események hős tanárainak emléktábláit, majd az emlékezők a Püspöki palota elé vonultak, ahol Marton Zsolt váci megyéspüspök emlékezett száműzetésében elhunyt elődjére, a forradalom idején a börtönből kiszabadult, majd Vácra visszatérő dr. Pétery Józsefre.

Marton Zsolt, váci megyéspüspök
„Az 1956-os forradalom és szabadságharcra emlékező ünnepen és ünnepi koszorúzásunknál kérdezzük meg, hogy ki volt Pétery József püspök, és mit üzen ő ma számunkra. Földváry Gergely: Egy vértelen vértanú életútja c. tanulmányában azt mondja: ’bátran kijelenthetjük, hogy Pétery József áldozatával, alázatával és szeretetével a magyar egyháztörténelem egyik méltatlanul elfeledett vértelen vértanúja lett.”

A püspök megemlékezését követően a Vác Civitas Szimfonikus Zenekar rézfúvósai adtak műsort. A városi ünnepség Pétery püspök és a Világcsodája vaskereszt emléktáblák megkoszorúzásával zárult. A megemlékezés kísérőprogramjaként vasárnap 19 órától a váci dómban Bednarik Anasztázia és Csanádi László orgonaművészek adtak hangversenyt.


Péntek délután fél ötre nyilvános megemlékező ünnepséget hirdetett a Fidesz-KDNP a Konstantin térre, ahol a tervek szerint Rétvári Bence országgyűlési képviselő és Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára mondott volna beszédet, a pártszövetség azonban a járványhelyzetre hivatkozva lemondta az eseményt.

email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.