ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Római kori leletek Kemencén. Az egykori vármegye-közponban egy építkezést megelőzően végzett ásatásokat a Tragor Ignác Múzeum.
Feltöltötte esaniko - hétfő 12 április 2021 - 10:15:06
Római-kori és vaskori leletek is előkerültek Kemencén, ahol egy építkezést megelőzően végeztek feltárást a Tragor Ignác Múzeum munkatársai. A régészeti munka során több réteget bontottak ki a szakemberek, amelyekből a középkori falu nyomai is felismerhetővé váltak. A kimentett tárgyak között a római korban élt kvádokhoz köthető kerámiák és fibulatöredékek, illetve késő középkori vaseszközök, köztük sarkantyú- és baltadarabok, valamit szögek és vasalatok is vannak. Emellett Árpád-kori kemencéket és egy határoló karósor nyomait is feltárták a váci régészek, akik jelenleg a tárgyak restaurálásán és a leletek kielemzésén dolgoznak.

A váci Tragor Ignác Múzeum egy építkezés előtt kapta meg a lebontott ház alatti területet Kemencén, ahol az elmúlt hetekben végeztek ásatásokat. A múzeum illetékességi körzetébe ugyanis a váci és a szobi térségben közel 40 település tartozik. Amennyiben ezen a területen valaki –feltételezett- régészeti lelőhelyen szeretne építkezni, akkor arról a váci múzeumot is értesíteni kell, akik ilyenkor vizsgálatokat végeznek az adott ingatlanon. Kemencére is így jutottak el a szakemberek, ahol a márciusi ásatások során –várakozásaiknak megfelelően- még római kori leleteket is felszínre tudtak hozni.

Mag Hella, régész, művészettörténész, Tragor Ignác Múzeum, Vác
„Azt mindenképpen tudni kell, hogy Kemence –hát ugye ez még nem a régészeti korszak, de- a történeti időben még Hont vármegye központja is volt, tehát egy vármegyeházájuk is van, úgyhogy abszolút jelentősége volt az újkorban, és a középkorban is, tehát nagyon gazdag –meg szerencsés módon sok- írásos forrásunk is fennmaradt a településről. Ezt egyébként 1150-es években említik elsőként, és hát nagyjából a leletek is, amiket találtunk, azok is ebből az időből származnak.”

A feltárást vezető régész hozzátette: a most lebontott újkori ház építésekor az 1300-as éveknél későbbi leletek valószínűleg elpusztultak, mert már rögtön az első réteg kibontásakor is Árpád-kori leletek kerültek elő.

Mag Hella, régész, művészettörténész, Tragor Ignác Múzeum, Vác
„Gyakorlatilag ennek a háznak a padlója alatt rögtön ez az Árpád-kori leégett rétegeket találtuk meg, és ez alatt, az Árpád-kori rétegek alatt voltak korábbi település-objektumok. Ezek igazából változatos korokból származtak, amennyire egyelőre meg tudtuk ítélni – ez mindig nyilván egy ilyen hosszabb folyamat, a feldolgozás folyamata-, de a terepen úgy tűnt, hogy a késő vaskori keltáknak a hagyatékát is megtaláltuk, illetve a római kori kvádoknak is kerültek elő itt emlékei.”

Az ásatások során az időszámítás utáni néhány száz évben itt élő germán népcsoporthoz köthetően fibula-töredékeket, és cserépmaradványokat találtak, melyek tisztítása és elemzése még zajlik. Egy másik rétegben, a szűk ezer évvel itt élők használati tárgyai kerültek elő. A feltárt Árpád-kori pincéből, számos vastöredéket, például sarló-, balta- és sarkantyúdarabokat, ajtóvasalatot, szögeket mentettek ki a régészek. A szakember szemével különösen érdekes lelet volt egy 8 méteren át követhető karósor, ami egykor telket, állatkarámot vagy veteményest határolhatott-tette hozzá Mag Hella. Feltártak továbbá három Árpád-kori kemencét is, amely utal arra, hogy valamilyen gazdasági, feldolgozó- tevékenységet végezhettek itt elődeink. Az összegyűjtött tárgyakat most a múzeum műhelyében megtisztítják, restaurálják, konzerválják, és egyelőre az online térben, a Tragor Múzeum blogján és Facebook oldalán fogják bemutatni a felfedezéseket.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.