News Item: : A gyurgyalag az év madara. A váci állományt is óvni kell.
(Category: Hírek)
Posted by NAT
szerda 23 május 2012 - 16:05:04

A gyurgyalag lesz az év madara 2013-ban, ami azt jelenti, hogy kiemelten foglalkozik majd a faj védelmével a Magyar Madártani Egyesület. Szavazás alapján dőlt el, hogy melyik madár kap fokozott figyelmet jövőre, a gyurgyalag után még az erdei fülesbagolyra és a fürje voksoltak sokan. Vácra is visszatértek már a Kálvária mellett élő gyurgyalagok és várhatóan a városban fészkelő madarak is több figyelmet kapnak majd az egyesület akcióinak köszönhetően.
Szerk: Michalik J.

A 2013-as év madarának választott gyurgyalag hazánk egyik legszínpompásabb szárnyasa. Nevét onnan kapta, hogy jellegzetes „gyur-gyur” hangon csiripel. Fokozottan védett madárfaj, mely májustól augusztusig fészkel az országban, a teleket pedig Afrikában tölti. Miután a legtöbben a gyurgyalagra szavaztak, jövőre ennek a fajnak a védelmével foglakozik kiemelten a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.


Vácon itt a Kálvária domb mellett találkozhatunk gyurgyalagokkal. Itt a hátam mögött látható löszfalban fészkelnek előszeretettel. Remélhetőleg jövőre ez az élőhely is több figyelmet kap, hiszen ráfér: ittjártunkkor rengeteg szemetet láttunk, eldobált papírok és palackok találhatóak a gyurgyalag élőhelyének közelében, bízunk benne, hogy a helyiek is jobban odafigyelnek majd erre a különleges madárfajra.

Korábban tábla is felhívta a figyelmet a Kálvária melletti „gyurgyalagosra”, ma semmi sem jelzi. A kórház környékén közlekedők azonban könnyen észrevehetik a jellegzetes „madár-lakásokat”. A térségben egyébként nem számít ritkaságnak a gyurgyalag.

Selmeczi Kovács Ádám, tájegység vezető, Dunakanyar, Duna-Ipoly Nemzeti Park
Igazándiból a Dunakanyar az egy elég jó állománnyal rendelkezik a faj tekintetében, egy 100-as nagyságrendű fészkelő állományról beszélhetünk, országszerte egy olyan 10 és 30 ezer pár körül van ennek a madárnak az állománya. Ez a környék -Vác környéke is egyben- alkalmas lakóhelyet, élőhelyet jelent alapvetően ilyen síkvidéki-dombvidéki faj számára.

Nem feltétlen örülnek viszont a méhészek a gyurgyalag-kolóniáknak, ezek a madarak ugyanis előszeretettel fogyasztják a fullánkos rovarokat is, amiért méhészmadárnak is szokták nevezni. Korábban a méztermelők irtották is az állományokat.

Selmeczi Kovács Ádám, tájegység vezető, Dunakanyar, Duna-Ipoly Nemzeti Park
...alapvetően egy nagyon ügyes rovarfogó madárról van szó és bizony hogyha hűvös idő van, akkor a méhek, méhkaptárak, illetve méhészetek környékén akár kárt is tud okozni, ez persze azért nyilvánvalóan -mint majdnem minden állatfaj, az ember által teremtett lehetőséget kihasználja, úgyhogy ez azért erősödhet meg helyenként, szerencsére azért korántsem általános.

A Madártani Egyesület jövő évi tervei között szerepel egyébként az is, hogy konfliktuskezelésbe fognak a méhészekkel és a szakmai szervezetekkel, bár a kimutatások szerint ma már jóval ritkább, hogy a méztermelők veszélyeztetnék a gyurgyalag állományokat. Az egyesület kampánya ezen kívül kitér majd a fészektelep felmérésekre, az elöregedett, benövényesedett telepek felújítására és újak létesítésére, valamint a térségben is több alkalommal szerveznek majd tematikus bemutató túrákat és gyűrűzési akciókat.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.21338 )