News Item: : Kutyatartás télen. Mire figyeljünk, hogy ne fagyjon meg kedvencünk.
(Category: Hírek)
Posted by NAT
kedd 18 december 2012 - 10:33:36

Az állatvédők szerint sokan nem figyelnek eléggé a kertben tartott kedvenceikre, pedig a kemény hideg őket is megviseli. Szerkesztőségünk a Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány elnökétől, Sági Barbarától kért tanácsot, hogy hogyan tartsák az állattulajdonosok télen a kutyáikat, és milyen szempontokra figyeljenek ilyenkor. A szakértő szerint a legfontosabb, hogy hőszigetelt házat biztosítsunk az állatoknak, valamint gyakran lássuk el őket élelemmel.


Sok állattartó nem veszi figyelembe azt, hogy télen nagyobb odafigyelés illeti a kint tartott kutyákat és macskákat - hangsúlyozzák az állatvédők. A mínuszok ugyanis őket is megviselik, és ha gazdáik nem tesznek arról, hogy melegben legyenek, akkor akár meg is fagyhatnak kedvenceik. A szakértő szerint a legfontosabb a hőszigetelt kutyaház, valamint az, hogy folyamatosan gondoskodjanak az emberek az állataikról. Ne hagyják megfagyni a vizüket, ételüket és biztosítsanak nekik elegendő mozgásteret a kertben.

Sági Barbara, elnök, Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány
Három nagyon fontos dolog van ebben a hidegben, hogy legyen nagyon jó kutyaházuk, ami szigetelve van. Legyen jó ételük, jó minőségű étel, hogy ha esetleg ételmaradékkal etetnek, akkor naponta többször kéne ezt odaadni, mert hiszen mi is tudjuk, hogy fél óra múlva csonttá fagy, és a mozgás. A mozgás az a legnagyobb dolog, amivel ilyenkor a vérkeringést egy kicsit fel-, megmozgatva a testüket, sokkal jobb a közérzete a kutyának.

A mínuszokban tehát minőségi ételre és gyakori vízpótlásra van szükségük az állatoknak, hiszen ami megfagy, azt ők sem tudják elfogyasztani. Nem tartja szerencsésnek az alapítvány elnöke, amikor váltogatják a gazdák a kutya benti és kinti tartózkodását, hiszen így hőmérséklet-ingadozásnak vannak kitéve, amire ők is elég érzékenyek.

Sági Barbara, elnök, Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány
Ugye mi is érezzük azt, hogy ha plusz 20 fokról minket is kitennének a mínusz 5 fokra, azért a 25 fokos különbség elég nehezen viselhető. Ez kutyáknál is ugyanúgy létezik. Azt még megtehetjük, hogy ha egy garázsba, vagy a pincelejáróba, vagy ahol egy kicsit melegebb az éjszaka, mint a nagyon súlyos fagyok, azt még megtehetjük, de azt, hogy lakásba betesszük a kutyát, és utána reggel ki, az szerintem az egyik legrosszabb, amit tehetünk velük.

Azt azonban figyelembe kell a gazdáknak venni, ha egy állat betegesebb, vagy gyengébb az immunrendszere, ilyen esetben célszerűbb a házban tartani őket – tette hozzá a szakértő. A lakásban élő állatoknál a séták alkalmával is elővigyázatosnak kell lenni, hiszen ha kistestű a kutyánk, és még rövidszőrű is, akkor ajánlott a kutyaruha használata. A hidegben rövid ideig sétáltassuk a négylábúnkat, és biztosítsunk neki szabad mozgásteret, így kisebb lesz annak az esélye, hogy átfagyjon. A szakértő arra kéri az embereket, hogy télen különösen figyeljenek a kóbor állatokra, hiszen ilyenkor nagyobb veszélyben vannak ők is.

Sági Barbara, elnök, Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány
Sokkal hamarabb hűlnek ki ezek az állatok, hiszen nem jutnak olyan minőségű, mennyiségű élelemhez, amivel tudják magukat fűteni. Persze figyeljünk rájuk, és ha lehet, akkor értesítsenek, hogy ha itt a környékben kóbor állatot látnak, ami segítségre szorul.

A váci menhelyen is szigetelt kutyaházakkal készülnek a hidegre, valamint meleg vízzel és minőségi táppal látják el az állatokat, ilyenkor a kennelből is gyakrabban kijöhetnek. Érdekesség, hogy a macskákat ilyen téren félreismerik az emberek – tette hozzá a szakértő – hiszen ők tűrik a legjobban a hideget, továbbá ezek az állatok könnyen találnak maguknak meleg helyet is éjszakára, így értük kevésbé kell aggódni.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.22705 )