News Item: : Magyar nyelv hete, szónok verseny a Madách-ban.
(Category: Hírek)
Posted by NAT
kedd 23 április 2013 - 09:06:27

23.-án kedden indul a Magyar Nyelv Hete rendezvénysorozat, amelyhez a váci Madách gimnázium szónokversennyel csatlakozott. A nyelvőrző esemény idei mottója a média nyelvre gyakorolt szerepére kérdez rá, ehhez igazodva a váci eseményen az internet jó és rossz oldaláról írtak dolgozatokat a diákok, amelyekből felkészülve előadást kellet tartaniuk a nyelvészekből álló zsűri előtt.

A Magyar Nyelv Hete rendezvénysorozathoz csatlakozva a váci Madách Imre Gimnázium adott otthont a regionális szintű szónoklat-versenynek. A váci iskolákon kívül többek között Szentendréről és Ceglédről is jöttek diákok, hogy megméressék retorikai képességüket a nyelvészekből és tanárokból álló zsűri előtt. Volt, akit a pedagógusa javasolt a versenyre.

Kádár –Gál Dóra tanuló:
A tanárom jelentett be engem és elfogadtam, és jöttem.....

És volt olyan, aki tapasztalatgyűjtés miatt vágott neki a retorikai kihívásnak.

Borda Melitta tanuló:
Szerintem a munkavállalásnál, amikor behívnak valamilyen okból, akkor például – ez nagyon fontos szerintem a megnyilvánulás és az első kontaktus, benyomás.

A diákok azt a feladatot kapták, hogy a „Barátom vagy ellenségem az internet” témában előzetesen elkészítsenek egy vázlatot, majd a témából előadást kellett tartaniuk a hallgatóság előtt. A szónoklatokat különböző szempontok szerint értékelte a nyelvészekből álló zsűri, így a beszédhelyességet, a szóismétlést, a metaforák alkalmazását, a művészi kidolgozottságot és mondanivalót pontozták.

Adamik Tamás ELTE BTK professzor emeritus
A legfontosabb az, hogy legyen mondanivalója, tehát, hogy mondjon valamit. A másik pedig, hogy gondoljon arra, hogy nem mindegy az, hogy hogyan mondjuk, tehát úgy mondja el, hogy az szemléletes legyen. Tudni illik: a szemléletesség, ugye amely az alakzatokban és a szóképekben testesül meg, a szemléletesség időben és térben távoli dolgokat közel hoz és ez nagyon nagyon fontos, szinte láttatja azt, amiről beszél és érzelmeket csak az kelt amit látunk! Márpedig ahhoz, hogy meggyőzzünk valakit, érzelmileg kell megfogni.


Tavaly rendezte meg először a váci iskola ezt a megmérettetést melynek népszerűségét mutatja, hogy idén többen jelentkeztek a szónoklat versenyre. A megjelent professzorok egyetértettek abban, hogy az élet egyre több területén szükség van a retorikai tudásra , eközben arra hívták fel a figyelme, hogy a média jelentős hatást gyakorol a nyelvre, ezért annak kiemel felelősségét hangsúlyozták.

Dóra Zoltán nyelvész
A közéleti megnyilatkozás egyre gyakoribbá válik, a legtöbb ember rá van kényszerítve. Akár szóban, akár írásban kell megnyilatkoznia elvárjuk tőlük az igényes fogalmazást. Ami a nyelvnek a romlását illeti, abban én azért nem hiszek, mert a szlengesedés meg egyéb ilyen dolog mindig is volt. A nagy baj akkor van, hogyha ezek a csoportnyelvi megjelenések bekerülnek a köztévébe, vagy a sajtóba tehát nyilvánosságot kapnak. Egy bizonyos csoportban elfogadjuk, mert ez is része a nyelvnek, de nem tanácsos a mindennapi beszédben és főleg a közösségnek szánt beszédben alkalmazni.


Tükör vagy minta-e a médianyelv ma 2013-ban, ez a fő kérdése a 47. Magyar Nyelv Hete programsorozatnak, amelynek országos megnyitójára április 23-án a Petőfi irodalmi Múzeum dísztermében kerül sor.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.23401 )