News Item: : Idén többen fulladtak a Dunába.
(Category: Hírek)
Posted by NAT
csütörtök 23 május 2013 - 13:12:36

A Duna Vízirendészeti Rendőrkapitányság sajtóközleménye szerint idén eddig kétszer annyian fulladtak a Dunába, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A halálesetek többsége öngyilkosság volt, azonban a hatóság arra kéri a fürdőzőket, hogy a jó idő beköszöntével elővigyázatosabban fürdőzzenek.

A nyár közeledtével egyre többen keresik fel a Duna-partot, így jelentősen megnőhet ebben az időszakban a vízibalesetek, illetve a vízbefulladások száma. A Dunai Vízirendészet közleménye szerint a tragédiákat a legtöbb esetben az okozza, hogy a fürdőzők figyelmen kívül hagyják az írott és íratlan szabályokat egyaránt, továbbá felelőtlenül tartózkodnak a szabad vizekben. Sződligettől Tátig a Nagymarosi Vízirendészeti Rendőrörs az illetékes a Duna teljes szakaszán, így Vác városa is az ő irányításuk alá tartozik. Híradónk a helyi vízirendészet parancsnokát kérdezte meg a dunai halálestekkel kapcsolatban, aki elmondta: ezen a szakaszon nem a balesetek miatt nőtt a vízbefulladások száma, hanem azok száma nőtt meg, akik úgy döntenek, hogy a Dunában vetnek véget az életükben.

Dr. Hangyási Sándor, parancsnok, Vízirendészeti Rendőrörs, Nagymaros
A Nagymarosi Örs vonatkozásában azt tudom mondani, hogy 2010. évtől egészen idei évig nem fordult elő olyan haláleset, ami fürdőzésre volt visszavezethető. Szerencsére, remélem ehhez mi is hozzá tudunk járulni.

Hangyási Sándor elmondta: az emberek többsége tud úszni, így általában azok is jó úszok, akikkel a tragédia történik. A nagymarosi vízirendészet vezetője azonban hozzátette: fontos arra odafigyelni, hogy a szabad vizekben teljesen másképp kell úszni, mint az uszodában. Ezért a szakember óvatosságra inti a szabad vizekben fürdőzőket.

Dr. Hangyási Sándor, parancsnok, Vízirendészeti Rendőrörs, Nagymaros
Elsősorban arra kell figyelniük, hogy olyan helyen fürdőzzenek, ahol ugye a jogszabály nem tiltja. Hiszen ezeknek mind oka van, hogy miért, hol nem szabad. Másrészt pedig ugye ismerniük kell a vízterületet, ott a sodrást, a viszonyokat, a parti viszonyokat, valamint, hogy felhevült testtel ne menjenek a vízbe.

A helyi vízirendészet parancsnoka kiemelte: sokan nem tudják, hogy tilosban fürdenek, pedig 2012 tavaszától már helyszíni bírsággal is büntethetik azt, aki nem a kijelölt fürdőhelyeken úszik. A helyszíni bírság összege 5-től 50 ezer forintig terjedhet, ám első alkalommal, amennyiben lehetséges, csak figyelmeztetésben részesítik a szabálytalankodókat. Hangyási Sándor elmondta: a váci dunai szakaszon tilos a fürdőzés, ugyanis lakott területen belül nem engedélyezett a szabad vizekben való úszás. Továbbá azt is megtudtuk, hogy a helyi vízirendészet teljes illetékességi területén tilos a Dunában fürdeni, hiszen erre csak kijelölt fürdőhelyen lenne lehetőség, ilyen pedig nem található ezen a szakaszon. Ezért aki úszik a Duna ezen szakaszain, az akár bírságra is számíthat.

Dr. Hangyási Sándor, parancsnok, Vízirendészeti Rendőrörs, Nagymaros
Ha már egyszer figyelmeztettük, figyelemfelhívásban részesítettük, akkor másodjára már nem tudunk ettől eltekinteni.

A szakember elmondta: a jogszabályban nincs meghatározva, hogy mi számít fürdőzésnek, így akik bokáig, esetleg derékig mártóznak meg, őket még nem veszik szigorúan fürdőzőknek, ám az úszók már biztosan számíthatnak figyelmeztetésre. Dr. Hangyási Sándor arra hívta fel a lakosság figyelmét, hogy tartsák be a szabályokat a szabad vizek közelében, így biztosak lehetnek abban, hogy vízibaleset és büntetés sem éri majd őket a nyári napokon.




This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.23568 )