News Item: : Korai művek tárlata. Emlékkiállítás nyílt Vácon Nagy B. István képeiből.
(Category: Hírek)
Posted by
hétfő 01 július 2013 - 09:17:52

Emlékkiállítással tisztelegtek Nagy B. István festőművész munkássága előtt a váci Tragor Ignác Múzeum Görög Templom kiállítótermében. A csütörtökön nyílt tárlaton az alkotó korai műveit tekinthetik meg az érdeklődők, melyeket Bárdosi József művészettörténész állított össze. A Munkácsy-díjas művész emlékkiállítását Fördős Attila polgármester nyitotta meg.


Fördős Attila, polgármester, Vác
Mindig öröm számomra, hogy ha egy kiállítást megnyithatok, de különleges élmény akkor, hogy ha egy olyan alkotóművész kiállításán köszönthetem a jelenlévőket, aki hosszú éveken, évtizedeken keresztül itt élt közöttünk.

Nagy B. István 1933-ban született Szilvásváradon. Tanulmányait az Iparművészeti és a Képzőművészeti Főiskolán végezte, mesterei Ferenczy Noémi, Szőnyi István és Bernáth Aurél voltak. 1961 óta állítja ki műveit, a ’70-es és ’80-as években több tanulmányúton is részt vett, továbbá tagja volt a Képzőművészeti Szövetségnek. 1988-tól az egri Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Rajz tanszékének vezetője volt egészen 2003-ig. Emlékkiállítása ezért Egerben is létezik, ahol a kései művei is megtalálhatóak a koraiak mellett. Vácon csütörtökön nyílt tárlat a korai műveiből, melyeknek a Görög Templom kiállítóterme ad otthont a művész születésének 80. évfordulója alkalmából. Az alkotásokat Dr. Szepes Hédi művészettörténész mutatta be az egybegyűlteknek.

Dr. Szepes Hédi, művészettörténész
Egy sokoldalú tehetség egészséges útkeresésével találkozhatunk itt, akit már feltűnően fejlett színérzéke, a képi felület elrendező hajlama, és nem utolsó sorban mondandójának tartalma, tematikai találékonysága, a különböző hangulatok tolmácsolása avat művésszé.

Szepes Hédi úgy jellemezte Nagy B. Istvánt, hogy képes volt az öntörvényűségre, egy sajátos képi világ megteremtésére, de mindezt nem erőszakos, újító modorral, hanem szinte gyermeki hittel, alázattal vitte véghez. Korai alkotásaiban a poszt-nagybányai iskolában tanultak továbbérése fedezhető fel – tette hozzá. Nagy B. István kutatta és emberközeli képekben szerette volna kifejezni az ember sokféle minőségét, illetve határait. Egykor így nyilatkozott a korai képeiről.

Dr. Szepes Hédi, művészettörténész
Ez az elkötelezettség sok tévedésbe belevitt, de még többtől megóvott. Jól lehet, pályám elején egy pár céltévesztő, túlmoralizált kép indítéka lett, amelynek etikai motivációja talán túlmegy a festői értékein, de ezeket már szeretem és vállalom, mert önálló utam első állomásai.

Narr: Nagy B. István 1972-től élt Vácon, egészen haláláig, 2006-ig. Emlékkiállítását július 14-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Görög Templom kiállítótermében.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.23778 )