News Item: : 50 éves a váci cementmű Kiállítással köszöntötték a jubileumot
(Category: Hírek)
Posted by NAT
csütörtök 18 július 2013 - 08:25:45

Ötven évvel ezelőtt, 1963-ban kezdte meg a termelést a váci cementmű. Az akkoriban DCM-ként ismert cég súlyát bizonyítja, hogy a szocialista időszakban, Vác címerében is szerepelt a cég szimbóluma, a három óriáskémény. A jubileumon kiállítással emlékeztek az elmúlt ötven évre. Az eseményen a jelenlegi vezérigazgató mellett a korábbi cégvezetők is megjelentek. Az egyik kimutatás szerint a víz mellett a beton az az anyag amelyből a legtöbbet felhasználunk a világon.

Aranykor és cementpor. Ez is lehetne a mottója a DDC Kft. jubileumi kiállításának, amelyben a gyár elmúlt ötven évét jelenítették meg képekben. A cementművek 1963-ban kezdte meg működését. Az aranykorban több mint ezernégyszáz ember kapott itt munkát, viszont a cementgyártásnak köszönhetően a város bekerült a piszkos 12-be, azaz Magyarország 12 legszennyezettebb városa közé. Nem csak gyár, hanem lakótelep és szálló is épült akkor a munkásoknak. A kevésbé nyereségorientált termelésnek köszönhetően pedig olyan jó minőségű cementet gyártottak, hogy gyakran hiány volt a váci termékből a tűzépeken.

Kovács József egykori laborvezető, majd gyárigazgató
Akkor amikor nagyon nagy nyomás nehezedett a termelésre , a termelés mennyiségére és akkor biztosítani a megfelelő minőséget. Azt kijelenthetem, hogy a DCM-ből rossz minőségű- tehát olyan cement, amin nem felelt meg a szabványnak nem ment ki. Az igazsághoz tartozik, hogy ez nem volt olcsó tehát ez mindenképpen költséges volt.

Reggel még a mészkő minőségét mérték laborban, majd robbantottak, őröltők és égették a követ, estére pedig már szállították a meleg cementet a házgyárakba. Akkoriban a szocialista Németországból- az NDK-ból hozott gépekkel kezdték a termelést, majd idővel a minőség biztosítása mellet, a környezetvédelmi szempontok is előtérbe kerültek.

Koltay Imre gyárigazgató, majd a CEMÜ vezérigazgató
A CEMÜ vezérigazgatójaként és országgyűlési képviselőként értem el, mert a kettő összekapcsolása mellett sikerült elérni azt a 80-as évek közepén, hogy a DCM valóban megújuljon , mert akkor kezdődött el a DCM rekonstrukciója, igazi rekonstrukciója, aminek következtében 1990 december 31-én a három kemence, a lepol kemence leállt, függetlenül attól, hogy a kéményeket később robbantották le.

A gyár privatizációjára 1993-ban került sor, majd a német érdekeltségű Heidelberg Cement veszi meg a gyárat és működteti a mai napig magyar vezetéssel, DDC kft néven. A tulajdonosi váltást követően korszerűsítik az üzemet és folyatatják a minőségi cement előállítását – bár a piaci viszonyok által diktált verseny miatt – kisebb létszámmal. Az újkorszak eredménye például, hogy a váci cementből épült a Megyeri híd és a Kőröshegyi viadukt. A város egyik legnagyobb adófizetője jelenleg is küzd a válság miatti visszaeséssel. 2008-óta a megrendelés a felére esett, a váci gyár idén lesz először a rendszerváltás óta veszteséges - ennek ellenére -emelte ki a jelenlegi vezérigazgató továbbra is támogatja a DDC a tehetséges fiatalok tanulását és a környezetvédelmi törekvéseket.

Szarkándi János vezérigazgató DDC kft.
Bízunk benne, hogy ez most csak egy átmenetei nehézség, és elindul valami remélhetőleg a következő évben már az építőipar is egy picit erősödni fog ugyanis hát 2005- óta 60%-al csökkent az építőiparnak a teljesítménye és ugye az építőipar beszállítók teljesítménye ez attól függ, hogy mennyi az építőipar teljesítménye. Optimistán nézünk a jövőbe és bízunk benne. Sajnos emiatt a nehéz helyzet miatt a költségeinket és a kiadásainkat vissza kellet vágnunk erőteljesen, de ennek ellenére mégis megtartottuk és megfogunk tartani olyan programokat mint az ifjúság, a fiatalok támogatása az ösztöndíj program, illetve a Zöld Pályázat.

A vezérigazgató kiemelte a váci cementmű a város családjához tartozik, bár a válság miatt alacsony a termelés, a gyárnak továbbra is biztos a pozíciója. A mai napig 34 millió tonna klinkert, és 46,5 millió tonna cementet állított elő a váci cementmű.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.23858 )