News Item: : Vác 56. Egész délután zajlottak a megemlékezések.
(Category: Hírek)
Posted by NAT
péntek 25 október 2013 - 15:45:43

Vácon délutántól egészen este nyolcig zajlottak az 56-os megemlékezések. A helyi politikai szereplői és civilek vettek részt az önkormányzat és a Reménység Egyesület által szervezett programsorozaton. A résztvevők hét helyszínen tartottak megemlékezést és koszorúzást, ezek mellett a Bartók Béle zeneiskolában műsorral, a Dómban pedig koncerttel tisztelegtek a forradalom eszméje előtt.

Vácon szerda délután, 14,30, -tól kezdődtek az 56-os megemlékezések. A helyi közélet szereplői a börtön előtt gyülekeztek, ahol egy Petőfi verssel megkezdődött a rendezvénysorozat. Beszédet dr. Bank Barbara, a Magyar Politikai Elítéltek Közösségének tagja mondott, aki a váci fegyházban is megjelenő megtorlás pillanatait idézte fel a hallgatóságnak.

dr. Bank Barbara Magyar Politikai Elítéltek Közössége
Brutalitás, embertelen bánásmód, verések, gúzsbakötés, szökési kísérletek, doberdó, sötétzárka, éheztetés, börtönkórház, rabtemető, kitörés. Ezek a fogalmak mindvégig jellemezték az intézet akkori történetét és életét. Akiket idehoztak elítéltek belépéskor mindjárt Lehota István a börtön parancsnoka a szokásos „kedves” szavakkal szólt a már akkor megfélemlített rabokhoz.
„ Maguk örökre eljátszották a jogot, hogy a szabad társadalomban éljenek. Maguk itt ebben a börtönben fognak elpusztulni! Többé már semmire sincs szükségük, mert ezeken a kapukon más soha nem teszik ki a lábukat. „


A beszédet követően a megjelentek koszorúkat helyeztek el a fegyház előtti téren felállított 56-os szobornál.
Az egybegyűltek eztán átvonultak Kristóf Béla egykori háza elé, ahol Moys Csaba a Reménység Egyesület elnöke idézte fel az 56-os váci polgármester gondolatait.

Moys Csaba elnök Reménység Egyesület Vác.
Merem állítani, hogy nincs a világnak egyetlen pontja sem, ahol ezen a napon, október 23-án nem gyulladtak volna fel ismét az emlékezés fáklyái, és ezeket a fáklyákat a világban szétszórt szabadságharcosok gyújtották meg megemlékezésül elesett hősi és mártírhalált halt bajtársaikért.
Megjegyzem , hogy ő mindig szabadságharcról beszélt és azt mondta nem forradalomnak, hanem szabadságharcnak tartotta mert idegen csapatok háborúban verték le a magyar szabadságharcot.


Pap Béla református lelkész paplakjánál folytatódott a megemlékezés, itt a református gyülekezet gondnoka, Kis Csongor méltatta az 1957 nyarán eltűnt egyházi személy munkásságát.

Kis Csongor gondnok Vác- Felsővárosi református Egyházközség
Felépítette a református kultúrházat népszerű nevén a Kakast. Felújította a temlomot a temetőben ravatalozót épített. A református iskola belsejét is renoválta de gondolkodott az iskola működéséről is. 1940-ben megindította a börtönben a lelki gondozást nagyszerűen működött a gyülekezetben a nőközösség, a lánykör, a keresztény ifjúsági mozgalom, a Szenci Molnár Albert énekkar gyülekezeti kórus. A református élet virágzott míg itt volt.

Komáromi Kornéli háza volt a következő helyszín, ahol már a családtagok, illetve az ismerősök is eljöttek, hogy felidézzék az elveihez következetesen ragaszkodó és emiatt meghurcolt váci lakos életét. Komáromi Kornéliára Rusvay Gábor emlékezett.

Rusvay Gábor
Annak idején édesapám és csupán néhány filmkockányi történetet csalt elő történelmi adattárából, archívumából. 1956 októberét a megtorlás, meghurcolás, és a szabadulást követő mindennapos megaláztatás emlékképeit, bizton állíthatom minden részletre kiterjedően nem mutatta be. Kedves tanítványa Komáromi Kornélia rövid életének felidézésekor, hasonló jó barát dr. Brusznyai Árpádéhoz a fájdalom ráncai és a tehetetlen düh árnyai jelentek meg arcán. Komáromi Nelli –apám így emlegette, történetét szüleim és Pinke tanár úr a volt osztálytárs elbeszéléseiből ismertem meg. Nelli kiváló képességű joghallgatóként lett meghurcolva, a mai napig bocsánatot nem kérő, erkölcsöt nem ismerő embertelen diktatúra gépezetének, besúgóinak ügyészeinek, bíróinak. Többek között a jogi egyetemi tanulmányi osztályvezetőjének, Papp elvtársnőnek, a KISZ titkár Cilli Gyulának, és a mai napig közöttünk élővolt gimnáziumi osztály – és egyetemi évfolyamtársának, a volt udvarlónak, Kelemen Lászlónak a BM2/9-E alosztálya informátorának vált áldozatává.

Az ünneplők a koszorúzást követően a Szent Miklós térre vonultak át, ahol Kovács Ottóról emlékeztek meg. Az egykori természetbarát váci diák lakhelyénél Pető Tibor fideszes alpolgármester tartott beszédet, aki rámutatott: az 1956-os forradalom gyökerei Trianonban keletkeztek, amely 2. világháborúhoz, a Teheráni Egyezményhez, majd a szovjet megszálláshoz vezetett.

Pető Tibor alpolgármester Vác.
Innen ismerjük a történéseket. Jött a kommunista párt és Rákosi, majd jött a Magyar Dolgozók pártja és Gerő és ekkor jöttek e pesti srácok, a pesti lányok, és jöttek 56-esményei. Egy fantasztikus generáció üzenete ez az üzenet pedig nem más, mint, hogy ez a nemzet, a magyar nemzet nem tűri tovább a diktatúrát és csak demokratikus keretek között tudja elképzelni jövőjét. ennek a generációnak volt tagja Kovács Ottó kinek emléktáblája előtt állunk.

A beszédet követően a politikai pártok képviselői és a civilek koszorúkat helyeztek el a fiatalon elesett Kovács Ottó márványtáblájánál.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.24435 )