News Item: : Szigorúan ellenőrzött életek. Vácon is bemutatták a filmet.
(Category: Hírek)
Posted by NAT
kedd 03 december 2013 - 10:10:33

Vácon is bemutatták Petényi Katalin és Kabay Barna filmjét a Szigorúan ellenőrzött életeket. Az alkotás a második világháborút követő időszakot, a román kommunista diktatúrát, a Securitate működését, és az etnikai kisebbséget érő megfigyeléseket, letartóztatásokat mutatja be. A váci premiernek különleges hangsúlyt adott, hogy a film levetítése előtt, az alkotókkal Beer Miklós megyéspüspök, Tőkés László erdélyi református püspök és Fördős Attila polgármester adott közös sajtótájékoztatót.


Petényi Katalin,filmrendező
A film rendkívül gazdag nyelvével, átélhető drámai sorsokon keresztül adjunk egy hiteles képet erről a történelmi korszakról, hogy mi így járjuk hozzá ehhez a múltfeltáráshoz, hogy beszéljünk hitvallókról, és kollaborálókról. Olyan emberekről akik minden áldozatot vállaltak és úgy élték le az életüket, és olyanokról akik megalkudtak.

Kabay Barna, producer
Tőkés László és családján keresztül szemünk előtt játszódott és játszódik ma is ez a lejárató kampány és borzalmasan nehéz megérinteni ezeket a kérdéseket, mert aki hozzá mer nyúlni hát annak vége. Így történik velünk ma is a bukaresti archívumok anyagába, éveket töltünk el történészekkel, soha nem látott dokumentumokat szedünk elő és akkor nem értjük, hogy Gyulafehérváron, amit püspök úr említet, hogyhogy nem kapunk forgatási engedélyt?

Így vallottak az alkotók új erdélyi témájú filmjükről, a "Szigorúan ellenőrzött életekről". Az alkotás a kommunista önkényuralom időszakát és a kisebbség, főként a magyarság elnyomásának mozzanatait mutatja be. A dokumentarista alapokon nyugvó film egyik főalakja, Tőkés László is eljött a váci bemutatóra. Az erdélyi lelkész arról beszélt, hogy a rendszerváltást követő 20 év után még mindig nehézségekbe ütközik a tények megismerése, miközben még mindig zajlik a múlt elferdítése.

Tőkés László, református püspök
Hát igen olyan világban éltünk amikor ez megtörténhetett és –apropó önkényuralmi jelképek- milyen furcsán állunk még mindig a kommunista múlttal, ezzel az ateista, embertelen kommunista múlttal. Még mindig kimondhatatlan nehézségekbe ütközik a puszta tényfeltárás . A múltnak a meghamisítása az nem ütközik akadályokba, még mindig folytatják az utód-kommunisták és holdudvaruk meghamisítják a múltat. Mi csak az igazsághoz ragaszkodnánk, de az viszont kárhozatos bűnnek számít

A folytatásban Beer Miklós, a szintén a filmben megjelenő Márton Áron püspökre emlékezett. Az alkotás kapcsán a váci megyéspüspök kiemelte: fontos, hogy az utókor hiteles képet kapjon erről az időszakról.

Beer Miklós, megyéspüspök, Vác
Minden népnek az Úristen adott igaz embereket, akik az életük kockáztatatásával tartották a hitet a többiekben. Nagyon fontosnak érzem, hogy a mi kortársaink és különösen az ifjúság, az új nemzedék hitelesen megismerhesse ezt az ellentmondásos kort.

Vác polgármestere szerint a „Szigorúan ellenőrzött életek” fontos eszköze lehet annak, hogy szembe nézzünk a múltunkkal és megértsük, hogyan lehet a határon túl élő magyarság fogyását visszafordítani.

Fördős Attila,polgármester ,Vác
100 évvel ezelőtt az akkori határon túl rekedt magyarság 3,5 millió volt, ma már nem egész 2,5 milliónyi magyarságról beszélnek. Ez így van Erdélyben is, ahol hozzávetőlegesen 1,8 millió volt akkor a magyarság létszáma, a hivatalos adatok szerint ma ez talán 1,5 millió. Hova lettek a magyarok, miért kell ezt nekünk így, ahogy van tudomásul venni, és ha egyszer szembe nézünk, hol lehetnek azok a kitörési pontok, amelyek ezeket az irányokat meg tudják változtatni.

A sajtótájékoztatót követően a Madách Imre Művelődési Központ színháztermében levetítették Petényi Katalin és Kabay Barna filmjét.


This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.24641 )