News Item: : Vác Augusztus 20 „Szent István öröksége: az állam”
(Category: Hírek)
Posted by NAT
péntek 22 augusztus 2014 - 15:27:49

Vácon a délelőtti esőzések miatt a művelődési központban tartották meg az augusztus 20-i díjátadó ünnepséget. Az esemény az Antonio Vivaldi Zenekar és a Váci Nemzet-és Huszárőr Bandérium közreműködésével zajlott, amelyen az államalapításra emlékezve Szakály Sándor történész tartott ünnepi beszédet. A folytatásban Detre János evangélikus lelkész mondott imát majd megáldotta az új kenyeret. A Szent István-napi ünnepség alkalmából átadták a városi kitüntetéseket is.

Nem kedvezett a szabadtéri ünneplésnek az időjárás, ezért a Konstantin térre tervezett városi ünnepséget, a Madách Imre Művelődési Központban tartották meg a szervezők. Az eseményen a váci Antonio Vivaldi Zenekar működött közre, kíséretükkel Egyed Krisztián a Bánk Bánból, míg Bercsényi Judit Kodály szerzeményekből adott elő darabokat. Ünnepi beszédet Szakály Sándor történész tartott, aki kiemelte: István király felismerte mit kell tennie annak érdekében, hogy az ország fennmaradjon a keresztény Európában, és ezzel olyat alkotott, amely személyét a magyarság számára a mai napig példaképpé emelte.

Dr. Szakály Sándor történész
István megérezte azt, hogy valami mást kell tenni, mint ami addig történt és meg kell menteni, fent kell tartani egy népet, amely az évszázadok folyamán nemzetté kovácsolódott össze. Olyan nemzetté, amely vitákban, háborúkban belső ellenségeskedésekben nemesedett ki, de talán alig lehet találni az 1945 utáni időszak mintegy félévszázadát leszámítva olyan időszakot, amikor a magyarság számára nem István király- Szent István, aki nagyon gyorsan lesz szent- halálát követően legyen a példakép .

Szakály Sándor rámutatott: Szent István nem csak a kereszténységet hagyta örökül a nemzetnek, hanem olyan erővé is kovácsolta a magyarságot, amely évszázadokon keresztül Európában meghatározóvá vált.

Dr. Szakály Sándor történész
Sokszor mosolyognak rajtunk, amikor arról beszélünk, hogy Magyarország a Szent Istváni birodalom Európa védelmezője volt különböző évszázadokban, különböző korokban, a török oszmán hódítás ellen, más hódítás ellen. Lehet, hogy akik mosolyognak rajtunk a világ más részén, azért mosolyoghatnak, mert ezen a területen, Európa közepén, a Kárpát-medencében egy valamikor nagy, azóta sajnálatos módon megfogyatkozó magyarság vállalta a harcot azért, hogy megmaradjon saját maga és saját megmaradása által másokat is segítsen. –És ehhez azt hiszem szükség volt azokra a gondolatokra, amelyeket István megfogalmazott és azokra a cselekedetekre, amelyeket a magyarság meg tett az idők folyamán.

A továbbiakban Detre János evangélikus lelkész tartott beszédet aki kiemelte: István alatt a keresztény papok bejövetelével nem csak fizikai értelemben, hanem spirituálisan is megkezdődött egy építkezés, amely a krisztusi hit erejét adta az utókornak.

Detre János evangélikus lelkész.

Szeretem figyelni az embereket, hogyan élnek, hogyan gondolkodnak, hogyan állnak az élethez és azt tapasztalom, bármerre megyek, északnak, délnek, keletnek, nyugatnak, hogy az emberek, a népekhez tartozók keresik azokat az élő forrásokat amiből indulatot - nem dühöt mert az bármit tud támasztani- hanem életindulatot tudnak meríteni. Életerőt, életkedvet, életlendületet és ezeket nagyon-nagyon becsülik, sőt kipucolják, sőt tisztán tartják, hogy ebből lendületet tudjanak nyerni. Nagyon fontos ez a mai világban, hiszen annyi minden szívja a türelmünket, annyi minden ingerli azokat a felesleges indulatokat, aminek következtében szakadás, szembenállás, pártoskodás és mindenféle torzsalkodás jön. Így halljuk: az igében az az indulat legyen bennetek, ami Krisztusban meg volt, és ez az indulat nem megkötöz, hanem szabadságot ad.

A folytatásban az evangélikus lelkész imát mondott a hazáért, a népért és a városért, majd megáldotta az új kenyeret.




This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.26014 )