News Item: : Az aranyérmes ételfotó.
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
kedd 10 május 2016 - 08:34:56

Önök szerint hogyan válik egy szakácsból aranyérmes fotós? Elárulom: vacsorára főz magának egy finom paradicsomos pennét, felszúrja a villájára, lefényképezi, a fotót pedig beküldi egy gasztronómiai kiállításra, ahol a zsűritől bezsebeli a legmagasabb pontszámot. Egyszerű, ugye? A váci étteremtulajdonos, Hámor Szabolcs, ha nem is pontosan, de valahogy így csinálta. Különösen jól sikerült fotóját május eleje óta a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban lehet megtekinteni.

A komolytalan bevezető után most valóban megtudhatják, hogyan sikerült Hámor Szabolcsnak a kiváló eredményt elérnie. Az ismert váci étterem tulajdonosa eredetileg valóban szakács volt, viszont a fotózással sem a napokban kezdett ismerkedni.

Hámor Szabolcs fotográfus
Az édesapámtól indult, aki az MTI-nél dolgozott 40 évig fotóriporterként. Igazándiból ő nem akarta, hogy az legyek, most így utólag megértem hogy miért, mert akkor az embernek nincs se éjjele, se nappala. Ha eseményre kell mennie, akkor venni kell a kabátot a legnagyobb rendezvény kellős közepén is és menni kell.

Így tehát első körben mégis maradt a szakácsiskola, ami jó döntésnek bizonyult, hiszen az itt tanultakat kamatoztatva Szabolcs később egy jól menő éttermet nyitott. De ahogy mondani szokták, a vér nem válik vízzé, a főzőcskézés mellett egyre nagyobb szerepet kapott a fényképezés is. Azon belül is egy speciális műfaj, a tárgyfotózás. Ehhez pedig türelemre, kitartásra és kreativitásra van szükség, na és persze speciális felszerelésre, mert ezeket a képeket szinte kizárólag stúdiókörülmények között lehet elkészíteni. Hámor Szabolcs szerint azért van szükség az előre aprólékosan eltervezett munkafolyamatra, hogy utólag már ne kelljen módosítani, retusálni a végeredményt.

Nem gondolkodtam én soha ételfotózásban, ez volt az utolsó gondolatom, ami eszembe jutott. Volt itt minden a portrétól a tárgyfotóig, mindent kitaláltam. Aztán a végén visszalavíroztam a kajákhoz. Itt tudom, hogy mit kell velük csinálni, tudom, hogy elvben és gyakorlatban hogyan kell kinéznie. Természetesen egy ételfotó nem úgy néz ki, mint amit az életben megkap az ember.

A fotós aztán addig tökéletesítette a technikáját, hogy végül barátai unszolására néhány képet elküldött egy pályázatra. Mindjárt két díjat is bezsebelt a fotókkal, hiszen ez első és a harmadik helyezés is az övé lett. Az aranyérmes kép látszólag egyszerű, nincs más rajta, csak egy darab tészta, egy paradicsom, meg egy villa. A megvalósítás a tervezéstől a fények beállításáig mégis napokat vett igénybe.

Alapvetően ez bonyolultan állt össze. A villát nem én tartottam, az egészet egyedül fotóztam egy távkioldóval, miközben próbáltam önteni az olajat, a másik kezemmel meg fogtam a távkioldót. Aztán az elkészített képet megnéztem, nem lett jó, kidobáltam.


A sokadik verzió aztán mégis olyan lett, amilyet Szabolcs elképzelt. A történet innen már gördülékenyen haladt tovább. A Gasztronómia Fotókiállításra beküldött „Egy jó paradicsomos tészta” című alkotás a zsűritől a legmagasabb pontszámot kapta, ezzel pedig az is együtt jár, hogy a bekeretezett fotó mostantól a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kiállítótermében is látható.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.29173 )