News Item: : 56-os megemlékezések Vácon
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
kedd 25 október 2016 - 08:41:19

Az 56-os eseményekre és váci hősökre egésznapos rendezvénysorozattal emlékeztek meg a forradalom 60. évfordulóján. Délelőtt 10 órakor a börtön előtt kezdődött a koszorúzások sora, majd az emlékhelyeket végigjárva végül a Szent Miklós téren is felkerültek az emlékezés virágai az emléktáblák alá. Kristóf Béla, Pap Béla, Komáromi Kornélia, és Kovács Ottó örök példaként állnak a felnövekvő nemzedékek előtt- ez volt az üzenete azoknak az ünnepélyes gondolatoknak, amik a forradalom hőseire emlékezve hangzottak el.

A városi ünnepségsorozat a börtön előtt álló 56-os emlékműnél a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd a középiskolás Beja Luca adta elő Hámori Jenő alkalomra írt versét. Az egybegyűltek ezután a Honvédelmi Minisztérium nyugalmazott főosztályvezetőjének, Selekovszy Ernőnek beszédét hallgathatták meg, aki azzal kezdte gondolatait, hogy a második világháborút követően nemcsak a katonák, hanem az egész magyar nemzet a kommunizmus fogságába esett.

Selekovszy Ernő főtanácsos, Magyar Politikai Elítéltek Közössége
Az ipart munkásigazgatók irányították, a mezőgazdaságot padlás lesöprések, majd a TSZ-esítés jellemezte. A tulajdonnal rendelkező polgárok házát, boltját , üzemét államosítottással fosztották meg tulajdonuktól. Az elvtársak szabadsággal köszöntek, de örülhetett az a polgártársunk, akit csak a tulajdonától és nem a szabadságától fosztottak meg.

A főtanácsos hangsúlyozta: történelmi felelősségünk, hogy hasonló tragédiák ne következhessenek be a jövőben, ezért az emlékezetet ébren kell tartani és tovább kell örökíteni az utókornak. Az ünneplők virágokat és mécseseket helyeztek a szobor talapzatához, majd Kristóf Béla egykori polgármester emléktáblájához vonulva folytatták a megemlékezlést. Itt először Durugy Tamás mondta el Fekete István 1956-ban írt levelét, majd Moys Csaba, a Reménység Egyesület elnöke tartott beszédet, aki 60 év távlatából a számonkérés elmaradását rótta fel.

Moys Csaba elnök, Váci Reménység Egyesület
Mit reszkíroztak 1956 hősei? Az életüket, szabadságukat, körömletépést, akasztást, családjuk megélhetését. De tették a dolgukat, mert szerették hazájukat, életüket adták a szabadságért.

Pap Béla református lelkész háza előtt az Árpád iskola nyolcadikosai adtak elő ünnepi műsort, majd Kis Csongor egyházközségi gondnok tartott beszédet. A mártír lelkész alakját idézve elmondta: élete során számtalan maradandó emlékeket hagyott maga után.

Kis Csongor gondnok Felsővárosi Református Egyházközség

Annak a lelkipásztornak az emléktáblájánál állunk most, aki 56 októberét megelőzően már megjárta az államellenes izgatás hamis vádjával a váci börtönt, és ideiglenesen épp 56 tavaszán, május 15-én szabadult onnan, hogy aztán 57 augusztusában eltegyék láb alól a forradalmat eltiprók.

A megemlékezés Komáromi Kornélia emléktáblájánál Rusvay Gábor gondolataival folytatódott. Elhangzott: az egykori jogászhallgatót még a beszédet tartó édesapja tanította az iskolában, osztálytársai közül többen ma is élnek. A forradalomban vállalt szerepéért börtönbe csukták.

Rusvay Gábor
Kihallgatásának intézkedési tervét tanulmányozva dr. Káler Frigyes elemzése jutott eszembe. A politikai bosszú elsöpri nemcsak a jogi garanciákat, hanem a józan észt is, teret engedve a vak gyűlöletnek, a hatalom tobzódásának.

A jelenlévők itt is virágokkal tisztelegtek az 56-os meghurcolt emléke előtt, majd a városi programsorozat Kovács Ottó emléktáblájánál folytatódott. A fiatal mártírra emlékezve Pető Tibor alpolgármester az akkori és a mostani példaképek közötti különbségekre hívta fel a figyelmet.

Pető Tibor alpolgármester
Semmi értelme nem lenne itt évről-évre összegyűlni és emlékezni, ha nem gondolnánk mindig végig azt, hogy mit tettek ők és mit üzen az ma a számunkra. Áldozatot hoztak, van akit ez a forradalom elpusztított, vannak közülük olyanok, akiket megnyomorított egész életére.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.30028 )