News Item: : Kezdődik a forralt bor szezon
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
hétfő 07 november 2016 - 08:51:13

A hűvös idő beköszöntével egyre több helyen jelennek meg a forralt bor árusok. A téli hónapok nagy kedvence ez az ital, amiből mindenki megtalálja a kedvencét, hiszen számtalan verzióban elkészíthető. Ám kevesen tudják, hogy története egészen az ókorba, a rómaiakhoz vezethető vissza.

A hűvös idő magával hozza a meleg iránti vágyunkat, amit nem csak ruhákkal és fűtéssel próbálunk elérni, hanem bizony néha belülről is fel szeretnénk melegíteni magunkat. Az ilyen alkalmakkor jól esik egy bögre forró bor. Mint ahogy a borok legtöbbje, a forralt bor története is egészen a rómaiakhoz nyúlik vissza. Ugyan, akkor még fűszeres bornak nevezték és a kezdetekben hidegen fogyasztották. Az ital romlását próbálták késleltetni az olyan fűszerek hozzáadásával, mint a gyömbér, koriander, babérlevél, méz vagy a narancsvirág. Később, a hűvösebb napokon a szükség vitte rá az embereket, hogy tűzben forrósított kővel, vagy vasrúddal felmelegítsék a bort, megalkotva ezzel a ma ismert forró italt. Ezután egy időre feledésbe merült és csak a középkorban tért vissza újra, pár fűszerbéli változtatással. Úgy hitték, ez a fűszeres ital segít elűzni a különböző nyavalyákat. Az orvosok ekkor kúraszerűen is ajánlották az emésztési panaszokkal küzdő embereknek. Gyógyító hatásán túl a korabeli bálok kedvelt itala volt, még maga XIV. Lajos is nagy rajongója volt az úgynevezett Hippocrasnak, amely ízesítéséhez már vaníliát, és fahéjat is használtak. Ma már számtalan változatban készítik, a világ forralt boraiban talán már csak annyi a közös, hogy borból készül, valamint édesített. Híradónkkal az ismert borgyűjtő, Vig Gyula osztotta meg, ő hogyan szereti és készíti a közkedvelt italt.

Vig Gyula borszakértő, borgyűjtő

Én például nagyon nagy mennyiségű fahéjat használok, szóval azt sokat használok. Aránylag kevés szegfűszeget, egy kicsit több szegfűborsot teszek bele, van amikor narancsot, narancshéjat, de lehet ebbe almától kezdve mindenféle gyümölcsöt tenni. Szóval az ízesesítését meg lehet csinálni. Az áfonyalekvár! Azt nagyon javallom, azért mert abból nagyon picike kell és megbolondítja.

A szakértő elmondta, általában dupla annyi vörösbor fogy, mint fehérbor. Ennek oka lehet, hogy fehér borból sokkal nehezebb jóízű forralt bort készíteni, a különböző fűszerezés miatt. Vig Gyula alapvető tanácsa, hogy csak olyan bort használjunk az ital elkészítéséhez, amelyet forralás és ízesítés nélkül is szívesen fogyasztunk, tehát első a minőség.

Vig Gyula borszakértő, borgyűjtő
Abból lehet jó forralt bort készíteni, amit kezeletlenül is az ember szívesen megiszik. Szóval meg kell kóstolni, hogyha ízlik, akkor be lehet fűszerezni, be lehet cukrozni, be lehet ízesíteni. Abból jó forralt bor lesz, de, hogyha nem ízlik nyersen, akkor nem is szabad belőle csinálni.

Gondolva a gyerekekre, már egyre több helyen megtalálható az alkoholmentes verzió is, ami általában 100%-os alma vagy szőlőléből készül, hasonló fűszerezéssel.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.30067 )