News Item: : Arckép könyvekből
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
hétfő 23 január 2017 - 14:50:28

Boronkays diákok szállták meg a városi könyvtár folyósóját. A csapatnyi diák egy érdekes kísérletbe fogott: könyvekből próbáltak megformázni egy arcképet. Az ötlet a bibliotéka egyik dolgozójának fejéből pattant ki, aki azt mondta a Híradónak: a karácsonykor könyvekből megépített karácsonyfa olyan népszerű volt az olvasók között, hogy arra gondolt, jó lenne folytatni a hagyományt.

Tegnap elmaradt a hetedik órájuk, így a tervezettnél korábban tudtak nekifogni a művészeti szakkörös diákok az arckép megvalósításához. A felnőtt kölcsönzőterem előtti folyósón tavaly év végén már állt egy hasonló alkotás- akkor a könyvtár dolgozói építettek használaton kívüli könyvekből egy embermagasságú karácsonyfát. Az ide járó olvasók tetszését annyira megnyerte a dekoráció, hogy a könyvtár egyik dolgozója úgy döntött, valahogy megpróbálják folytatni a hagyományt és úgy tűnik, sikerült az elképzeléshez lelkes partnereket találni.

Jele Viktória könyvtáros

Karácsonykor csináltunk egy könyv karácsonyfát, ami viharos sikert aratott az olvasóknál és Mojzes Zsófi, a Boronkay rajztanára jelentkezett, hogy ő továbbgondolná ezt az ötletet, elhozná a diákjait és próbálnának valamilyen szobrot, illetve a könyvet alapanyagként használva valamilyen érdekes dolgot csinálni a mi megelégedésünkre és az olvasók örömére is.

Az alapanyagot a műhöz a kölcsönzésből már kivont és pár forintért megvásárolható könyvek adták, a fiatalok pedig a tanárnő irányításával fogtak munkához. Mikor kameránkkal ott jártunk, már formálódott az alak, de bizony még erősen kellett hunyorítani ahhoz, hogy a könyvtár névadójának arcképét felismerni véljük a készülő műben.

Birszki Levente
Katona Lajos arcképét szertnénk kirakni. Erről ugye ... tehát kinyomtattuk az arcképet, utána átalakítottuk, hogy pixelekből álljon, hogy könnyebb legyen vele dolgozni, és azt szeretnénk megalkotni könyvgerincekből.

A feladat legnehezebb részét az jelenti, árulták el a diákok, hogy a fekete fehér kép textúrája valahogy kirajzolódjon a színes könyvgerincekből.

Lámfalusi Dóra
Először megkaptuk azokat a könyveket, amiket felhasználhatunk. Aztán azt színek szerint rendeztük, fekete, satöbbi, aztán elkezdtük nézni a pixeles képet és úgy próbáljuk megalkotni, de volt, hogy már a legaljáról kihúztunk kettőt és áttettük máshova.

A művészeti csoport vezetője, Mojzes Zsófi háromdimenziós grafikának nevezi a készülő művet. A rajztanárnő, aki egyben az iskola kézműves szakkörének a vezetője azt mondja: a gyerekek önként vállalták, hogy a szabadidejüket áldozzák a kreatív munkára. Az előre megtervezett arckép elkészítésének dokumentálásáról is gondoskodtak, a sarokban felállított kamerával rögzítik a folyamatot, majd a mostanában divatos timelapse technikával rövidfilmet készítenek belőle.

Mojzes Zsófia rajztanár
Csapatépítés természetesen, de ez egy olyan csapatmunka, ahol tulajdonképpen mindenki hozzátesz-elvesz, és éppen azzal, hogy elindul a dolog, percről-percre alakul a kép és fejlődik. Ettől válik maga a folyamat egy élvezhető, élvezetes dologgá.

Hogy mennyi idő alatt készül majd el a kép, még nem tudni, akár több nap is lehet. Az alkotók viszont optimisták a végeredménnyel kapcsolatban.

-Mit gondoltok, rá lehet majd ismerni Katona Lajosra?
-Biztos vagyok benne, addig fogunk dolgozni, amíg felismerhető nem lesz!





This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.30423 )