News Item: : Gyermekmunka elleni világnap
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
kedd 13 június 2017 - 08:45:27

Június 12, a gyermekmunka elleni világnap. Ezzel a nappal hívja fel a figyelmet a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet arra, hogy világszerte még mindig óriási problémát jelent a kiskorúak munkára kényszerítése, különösen az afrikai és ázsiai országokban. Magyarországon szerencsére szigorúan szabályozott törvények védik a gyermekeket, így a nyári szünetben többen döntenek a diákmunka mellett. A NAV sajtóközleményben hívta fel a figyelmet a legfontosabb tudnivalókra, amiket ilyen esetben szem előtt kell tartani.

Bányák, rizsföldek, vegyszergyárak. Csak néhány példa arra, ahol gyermekek tömegei végeznek nap, mint nap olyan munkát, amely veszélyezteti egészségüket, megfosztja őket a tanulási lehetőségektől és az alapvető jogaiktól. Tavaly közel 168 millió kiskorút érintett világszerte a gyermekmunka, különösen Afrikában, illetve a dél-ázsiai és csendes-óceáni térségben, többek között Indiában, Bangladesben, Indonéziában. Rengeteg szervezet harcol folyamatosan a legszegényebb országokban azért, hogy legalább csökkentsék ezt az óriási számot. A gyermekmunka főleg a fejlődő országokban mindennapos, itt gyakran már ötéves korukban munkára kényszerítik a legkisebbeket is, hogy pénzt keressenek a család számára. Ma Magyarországon nem jellemző a gyermekmunka, ugyanakkor a szabályozásoknak köszönhetően számos lehetőség nyílik diákmunkára törvényes keretek között. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pedig néhány fontos tényezőre hívja fel a figyelmet.

Salgó Attila sajtóreferens, NAV Pest Megyei Adó- és Vámigazgatósága

A legfontosabb talán az, hogy szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak tanulók, de ilyenkor szünidőben már 15 évesen is vállalhatnak munkát. Ha diákszövetkezeten keresztül dolgoznak, akkor ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk, mint más munkavállalók esetében. Tehát szükségük lesz adószámra, amit tőlünk tudnak igényelni.

A munkavégzésről szóló megállapodás előtt azonban célszerű a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján - az adatbázisok rovatban, hiszen előfordulhat, hogy az adott cég a felfüggesztett, be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, így ezeknél kockázatos munkába állni. A munkaviszony létrejöttét a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz. Természetesen a diákmunkával szerzett jövedelem is adóköteles, amit a munkaadó adóelőlegként von le a diák bruttó béréből. A foglalkoztatónak a jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania, amire a tanulónak jövőre szüksége lesz az SZJA-bevallási tervezet ellenőrzéséhez. Fontos, hogy a munkavállalás előtt írásban rögzített szerződést is kössenek a felek.

Salgó Attila sajtóreferens, NAV Pest Megyei Adó- és Vámigazgatósága
Ha egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozik a tanuló, akkor nem kötelező az írásba foglalt szerződés, de azért mi ebben az esetben is ajánljuk. Minden más esetben, tehát munkaviszony esetében ragaszkodni kell a megkötött szerződéshez, amely tisztázza az alapbért, a munkakört, a munkaviszonyt, az időtartamot, tehát mindent tulajdonképpen körbeír. Azt is, hogy mikor, milyen rendszerességgel kaphatja a fizetését, illetve nagyon fontos megnéznie, hogyha 8 órában dolgozik, akkor meg kell kapnia a minimálbért, ami most bruttó 127500 forint. Ezeknek az adatoknak mindenképpen szerepelnie kell az írásbeli megállapodásban.

Mindemellett érdemes tudni, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium is Nyári diákmunka programot hirdetett, amiben 16 és 25 éves kor közötti, nappali tagozatos diákok vehetnek részt. A programmal a fiatalok a területi, települési önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél kaphatnak munkalehetőséget. A diákok június 19-étől regisztrálhatnak az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályánál.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.31097 )