News Item: : Illúzió, vagy valóság?
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
hétfő 11 szeptember 2017 - 08:25:54

Látván(y). Ez a sokat sejtető név a Boronkay legújabb kiállításának a címe. A gimnázium folyosóján a tudomány és a művészet határmezsgyéjén létrehozott installációk sokasága fogadja a diákokat, amelyek egytől-egyig a szem és az agy becsapásán keresztül fejtik ki hatásukat. Az tanév első iskola-tárlatát Németh Árpád festőművész nyitotta meg.

Ez a kocka vajon a világosabb, vagy a sötétebb négyzet színéhez hasonlít jobban? Mutatom: a világoshoz. Vagy mégis inkábba sötéthez? És ez a síkidom melyik képen szereplő asztal lapját fedi pontosan? Gondolták volna, hogy mindkettőt? Ilyen és ehhez hasonló szemkápráztató installációk sokasága látható csütörtöktől a Boronkay gimnázium folyosóján, akkor nyitották meg ugyanis a 2017-18-as tanév első kiállítását. Az iskola hagyományosan négy tárlatot rendez évente az épületen belül, ez a legújabb több szempontból is rendhagyó. Egyrészt, mert az alkotások készítésében a tanárok együttműködtek a diákokkal, másrészt meg azért, mert a kiállított tárgyak mindegyike azt mutatja be, milyen könnyű becsapni az agyunkat, más szóval, hogyan lehet viszonylag egyszerű eszközökkel illúziót kelteni.

Mojzes Zsófia rajztanár

Két irányból gyökereztethető ez a kiállítás. Két teljesen független irányból indult el. Az egyik a fizika tanszékről, egy pályázat révén a Science Guruk ugyan ezekkel a vizuális illúziókkal foglalkozva az optika és a biológia részéről közelítették meg a témát, mi pedig a Horváth Balázzsal, aki informatikus kolléga, a számítógép felől, én pedig a manuális részről. A kettő egyesült ebben a Science Guru pályázatban, ami tavaly kezdődött és akkor evvel folytatódott, vagy teljesült ki.

A kiállítás számos példáját mutatja meg annak, hogy az optikai csalódások a művészetben hogyan teljesednek ki, de a tárgyak többségét nem elég pusztán szemlélni: az élmény előcsalogatása ugyanis interaktivitást kíván. De a meghökkentésen túl a legtöbb esetben a megvalósítás technikája is figyelemreméltó: az egyedi elképzelésekben a művészi koncepció is teret kapott. A kiállítást megnyitó Németh Árpád festőművész is erre utalt mondandójában , amikor arról beszélt, hogy az alkotómunka során ugyan mindig fontos a visszacsatolás, de a saját elképzelés megvalósítása még ennél is fontosabb.

Németh Árpád festőművész
Ne hízelegj a szemnek! Ne hízelegj a szemednek! Ne akarj szépet csinálni! Azt csináld, amit te gondolsz! Nem baj, ha nem szép..., de te vagy! És az jó!

A néha szó szerint is szemkápráztató installációk a legkülönfélébb technikákat vonultatják fel: plasztika, festmény, kollázs, de még egy varázsszoba is van itt, amibe belépve hol óriásnak, hol pedig törpének lát minket a fal résén bekukucskáló kíváncsiskodó. A megvalósítás néhol komoly időt vett igénybe: ezek a golyók például csak nagyobb távolságból állnak össze egy híres sportoló arcképévé. Felismerik?

Túl azon, hogy látványban milyen fantasztikusan néznek ki, de ami jó, ahhoz bizony idő kell és munkabefektetés. A hátunk mögött lévő Puskás képhez például 1131 darab hungarocell golyót használtunk fel, amit ráadásul egyenként kellett ugyebár megfesteni. Ez maga egy hét munkának számít, ugye 3x2 méteres alkotásról van szó, 7 centis a legnagyobb és bizony 1 centis a legkisebb golyó.

A művek között van olyan is, ami még ennél is hosszabb idő alatt készült el. Ez az úgynevezett anamorfózis például 3 hét alatt öltött végső formát, a speciális látvány aprólékos kivitelezése ugyanis hosszas matematikai számításokat igényel. A tudomány és a művészet határmezsgyéjén megrendezett kiállítást a megnyitót követően szemmel láthatóan óriási érdeklődés mellett látogatták végig a diákok.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.31497 )