News Item: : Pince a pince alatt
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
hétfő 06 augusztus 2018 - 09:00:13

Izgalmas leletegyüttesre bukkantak váci régészek a Géza király téri ferences kolostor rekonstrukciója során. Mint ismert, a barátok temploma és a mellette található rendház teljes felújításon megy keresztül, a kolostor belső tereit át is építik, hogy a későbbiekben megfeleljen majd új funkciójának. Az egyik pincerész alapozása során azonban középkori falmaradványokra bukkantak a Tragor múzeumrégészei. Figyelem kedves nézőink, most olyan részleteket mutatunk önöknek, amit csak nálunk láthatnak, mert az építkezés következő fázisában a leletek újra a föld alá kerülnek!

Vác legrégebbi templomát barátok templomaként emlegetik a városiak. A Géza király téren található épületegyüttest a török idők ostromai után, 1721-ben kezdték építeni a lerombolt váci vár területén a ferencesek, akiket nem sokkal korábban telepítettek ide. A munkához a korábbi vár köveinek egy részét is felhasználták, a templom mellé hatalmas rendházat is építettek. Ennek a gyönyörű barokk épületnek a rekonstrukciója során bukkantak váci régészek olyan épületrészre, egészen pontosan egy középkori pince maradványaira, amiről – ahogy fogalmaznak- merész fantáziával még az is elképzelhető, hogy az egykori püspöki palota épülete alatt húzódhatott, ahová a környéken lakók az adót, vagyis a tizedet hordhatták egykor. A város legmagasabb pontján található épületegyüttes alatt mintegy tíz méterre találták meg a pince maradványait.

Mag Hella régész
Nagyjából azon a részen állunk, ahol a templom és a kolostor találkozik egymással. Ez tehát a pincének az északi része, itt került elő a kolostor felújítása kapcsán végzett régészeti megfigyelés során egy olyan érdekes épület, amit valószínűleg egy korábbi pinceként azonosíthatunk, egy többször átépített középkori pince.

A ferencesek a kolostor építése során már feljegyzést készítettek arról, hogy a föld alatt egy boltozattal ellátott helyiséget találtak, de ez nem akadályozta őket abban, hogy félig elbontva ráépítsék a saját pincéjüket.

Tehát már ebből is világos volt, hogy a kolostor építésénél korábbi épülettel kell számolnunk, tehát ennek a részlete került elő.

Vagyis a pincét feltehetőleg a középkorban építették. Ezt támaszthatja alá a jellegzetes dongaboltozat, továbbá egy török korból fennmaradt írásos emlék, ami több pincéről is említést tesz a váci vár alatt.

A pince alját egyébként nem értük el, tehát azt nem tudjuk, hogy milyen mélyen lehetett ennek a pincének a járó-szintje, ugyanis biztonságosan nem lehetett már mélyebbre menni.


A feltárt pincerészletről az is kiderült, hogy ez sem egyszerre épült, jól elkülönülnek a tisztán téglából, illetve a vegyesen, kőből és téglából épített falrészletek. A korát nehéz pontosan behatárolni, de az biztos, hogy mikor a 18. századi építők rábukkantak a területre, törmelékkel töltötték fel. Ebben, valamint a pincemaradvány melletti gödörben a régészek most különböző korok leleteit azonosították.

A pince falán kívül sikerült feltárnunk egy 16-17. századi gödörnek a részletét, és belőle előkerült reneszánsz majolika-mázas padlócsempe, amit a váci várban már többet is feltártak az elődeink, illetve egy reneszánsz faragvány töredéke is előkerült, nagyon sok kerámia, illetve mindenféle fémtárgy.


A középkori pince feltárása nagyjából három hétig tartott, a leletek megtisztítása már a restaurátorok dolga lesz. A pince sorsa egyébként már akkor eldőlt, mikor megtalálták, hiszen az építkezést nem akadályozhatja, be fogják temetni. Így valószínűleg ezek az utolsó képsorok, amiken ebben a formájában még látható.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.32866 )