News Item: : Előttünk az évszázad legaszályosabb nyarai??
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
hétfő 13 augusztus 2018 - 08:44:24

Az elmúlt évszázad adatai alapján riasztó képet prognosztizálnak a Debreceni Egyetem kutatói az élelmiszer előállítás tekintetében. Az egyetem munkatársai szerint a klímaváltozás tetten érhető befolyása miatt folyamatosan nő a mezőgazdasági termelés költsége és ez a folyamat tovább fog erősödni a közeljövőben. Az alföldi város Mezőgazdaság-Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának kutatói az adatok fényében egy tanulmányt is közzé adtak, amiben gyakorlati válaszokat is igyekezetek megfogalmazni a klímaváltozás kihívásaira- olvasható az agrotrend.hu szakportálon.

110 év meteorológiai adatait vizsgálták a Debreceni Egyetem munkatársai. A mezőváros azóta méri és regisztrálja a hőmérséklet- és a csapadékmennyiségek változását, a rendelkezésre álló görbékből pedig nem sok jót olvasnak ki a szakemberek.
A megállapítások szerint a mért területeken 1,3 Celsius fokkal emelkedett a légkör átlaghőmérséklete, míg a szántóterületek 0,8 Celsius fokkal lettek melegebbek. További megállapítás szerint az elmúlt száztíz évben 32-vel csökkent a fagyos napok száma, míg a legszárazabb nyarak nagyjából 30 évenként követik egymást, mi szerint legközelebb 2020-23 között regisztrálhatják az évszázad legaszályosabb időszakát.
A mérési adatok arra is rámutattak, hogy bár a csapadék mennyisége az utóbbi 110 évben nem változott kimutathatóan, az eloszlása viszont kiszámíthatatlanná vált, így például az őszi hónapokban 25%-al kevesebb víz hullik, és az egyes évek átlaga között akár 13 szoros különbségek is előfordulhatnak.

Ezek fényében a kampusz Mezőgazdaság-Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának tanárai azt állapították meg, hogy a növények optimális vízellátását a lehullott csapadék már csak 60%-ban tudja fedezni és a jövőben további csökkenés várható. A konklúzió szerint a klímaváltozás egyre drágítja az élelmiszerelőállítás költségeit, a kihívásra pedig folyamatos választ kell adniuk a mezőgazdasági termelőknek.
A hatékony válaszok kidolgozására a Debreceni Egyetem, tavaly az országban elsőként, létrehozta Száraz Területek Koordinációs Kutató Központját, a megállapításokat pedig a „Klímaváltozás hatása a szárazgazdálkodási rendszerekre” című dolgozatban adták közre. Ebben a légkör felmelegedésére és az időjárási szélsőségek, mint például a szárazság enyhítésére olyan megoldást javasolnak, mint például az öntözővizek hatékony tárolása.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.32896 )