News Item: : Közlekedésbiztonság és prevenció. Lezárult a Mobilitási Hét programsorozata
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
kedd 25 szeptember 2018 - 09:25:15

Prevenciós programokkal zárult pénteken Vácon az Európai Mobilitási Hét. Reggel a város kábítószerügyi munkacsoportja, a KEF ülésezett, ahol elhangzott, hogy a tavalyi tanévben 17 tematikus előadással közel 600 diákot tudtak elérni, és népszerűek a nyári táboraik is. A délelőtti program folyamán az önkormányzat szervezésében Márk Tibor tartott szuggesztív előadást a város diákjainak, aki 16 éven át tartó önpusztító életmódjának tapasztalataiból merítve adott átfogó képet arról, hogy miről is maradnak le és mit veszítenek a fiatalok, ha a szenvedélybetegség útjára lépnek.

Hétfőtől péntekig rendeztek programokat városszerte a váci diákoknak az Európai Mobilitási Hét keretén belül. Az első napon egy látványos baleseti szimulációt tartott a rendőrség a Duna-parton, szerdán motivációs előadást hallhattak a diákok egy Guinness rekorder extrém sportolótól, csütörtökön pedig közlekedési versenyekre várták a fiatalokat a szervezők a Zenepavilonhoz. A rendezvény programjaira az Innovációs és Technológiai Minisztérium elbírálása alapján 918 ezer forint támogatást kapott a város, ezen kívül az önkormányzat 400 ezer forinttal járult a szervezési feladatok költségeihez – ismertette korábbi sajtótájékoztatóján Fördős Attila polgármester. Az eseménysorozatot a hivatal intézményfelügyeleti és humán osztálya szervezte, együttműködve az iskolákkal és más szervekkel. Latorovszky Gábor rendőrkapitány pozitívnak értékelte a programsorozatot, kiemelve, hogy bizonyos dolgokat meg lehet tanítani a fiataloknak, de ő inkább azt tartja fontosnak, hogy látványos előadásokon keresztül hívják fel a figyelmüket a veszélyekre.

Latorovszky Gábor, főkapitány, Váci Rendőrkapitányság
„Tanulni tudják azt, hogy hogyan kell viselkedni egy gyalogátkelőhelyen, tanulni tudnak, hogy hogyan kell kerékpározni. Miért van fontos szerepe annak, hogy láthatóak legyünk, hogy mások is látszódjanak, miért van fontos szerepe annak, hogy a diszkó után álmosan, ne adj Isten, ittasan vagy esetlegesen kábítószer hatása alatt ne üljünk autóba, milyen tragédiához vezethet csak egy egyszerű, meggondolatlan cselekedet is. Ezen volt most inkább a fő hangsúly, mindamellett, hogy kaphattak egy kis közlekedési betekintést is, tehát KRESZ tudást is, és ami nekem pozitívum volt, hogy tényleg az óvodás korcsoporttól kezdve tudtunk foglalkozni mindenkinek a megfelelő szintjén a fiatalokkal.”

Pénteken ülésezett az önkormányzat Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma is, ahol elsőként Takács-Mlatilik Tímea bűnmegelőzési előadó tartott beszámolót az elmúlt tanévben végzett prevenciós munkáról. Mint mondta, 17 előadáson keresztül 580 diákot értek el a megelőzéssel kapcsolatos előadások, és ezt a számot növelni szeretnék. Különösen sikeresnek ítélte a KEF táborokat, amelyeken két turnusban több mint 60-an vehettek részt.

Mint a KEF elnöke, Fördős Attila polgármester kiemelte, a jövőbeni célok közül az egyik legfontosabb, hogy bevonják a munkacsoportba a váci középiskolák, illetve fenntartóik vezetőit is, hiszen éppen a leginkább érintett korosztállyal nincs szoros kapcsolata az önkormányzatnak, mióta nem ő a működtetője a gimnáziumoknak, szakközépiskoláknak. A KEF ülése után a művelődési ház színháztermébe várták a diákokat, ahol Márk Tibor tartott rendhagyó prevenciós előadást. A züllött múltját maga mögött hagyó egykori függő nem tankönyvi példákkal, hanem tapasztalataira épülő életszerű események ismertetésével igyekezett bemutatni a fiataloknak, hogy miért rossz döntés a droghoz, alkoholhoz, vagy egyéb függőséget okozó eszközhöz nyúlni.

Márk Tibor, Árral Szemben a Jövőért Alapítvány
„Mindig ugyanaz a téma, többnyire ha egy fiatal elkezdi azt a pályafutását, amikor elmegy már diszkóba, elmegy ide, elmegy oda, akkor igazából fölkészítem őket arra, hogy igaziból mivel fognak találkozni. Mindenki, minden fiatal, nincs kivétel, találkozik vele, most vagy él a szerrel, vagy nem. Többnyire szóba kerül a facebook, és az internetes pornó is.”

Márk Tibor, az apai szigor miatt ment el otthonról 12 évesen, és folyamatosan csúszott lefelé. Cigaretta, alkohol, drogok, gyógyszerek, szerencsejáték, és örömlányok mámorában élt, a szenvedélybetegségei miatt pedig 20 éves korára már megjárta a börtönt, heroinfüggőként pedig az öngyilkosságot is megpróbálta. Mint mondja, a hatalmas mélypontok után a hit adott neki végül olyan kapaszkodót, amellyel talpra tudott állni.

Márk Tibor, Árral Szemben a Jövőért Alapítvány
„19 éves koromban halt meg egy gyerekkori barátom, egy mákteázásnál, akkor már mákteáztuk, és az volt az igazán, nagyon nagy mélypont, és talán a legeslegmélyebb pont az az, amikor kitagadott az apám, nem volt anyám, se kutyám, se hazám, se macskám és gyakorlatilag mindenkit, aki ismerősöm volt, azt becsaptam, lehúztam, átvertem, és aztán, amikor már hypót lőttem a szívembe, hogy az marja ki a helyéből, de azt is túléltem, és aztán annyi kellett hozzá, hogy a tékozló fiúnak a történetét meghalljam, ahol a az apa megbocsát a fiának, aki elherdálta a vagyont, az örökséget, és onnantól kezdve, mikor meghallottam ezt a történetet, ahol az apa megbocsát a fiának, én megtértem Istenhez, új életet kaptam, én ugyanúgy kibékültem apámmal, mint ahogy a Lukács 15-ben benne van a történetben, és most itt vagyok.”

Márk Tibor ma már nős, háromgyermekes apa, és alapítványával folyamatosan dolgozik azon, hogy jobbra fordítsa azoknak a sorsát, akik egyedül nem elég erősek. Prevenciós előadásaival is járja az országot, és mint mondja, kiemelt hangsúlyt fordít annak megértetésére, hogy a mai drogok általában nem bódító hatású szerek, hanem mérgek, amelyek azonnal is tudnak ölni. Az Európai Mobilitási Hét alkalmából tartott váci előadásán 7-8. osztályos diákok vehettek részt.



This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.33087 )