News Item: : Papírszínház a könyvtárban
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
csütörtök 13 december 2018 - 09:25:15

A Vízcsepp és A soknevű macska című papírszínházi előadásokat hallgathatták meg kedden a Nyár utcai óvodások a könyvtárban. A mostanában újraéledő műfaj, mint oly sok minden más, eredetileg kínai gyökerekkel bír, később Japánban fejlesztették tökélyre. A kellékei viszonylag egyszerűek: egy aktatáska méretű hordozható színpad, benne nagyméretű illusztrációkkal, amiket az előadó úgy lapozgat, ahogy a történet halad előre. A mesélőn persze rengeteg múlik, a váci ovisoknak szerencséjük volt, hiszen ezúttal maga az író adta elő a két történetet.

A Katona Lajos Városi könyvtár gyerekfoglalkoztatója a felújítása óta számos programnak biztosít helyszínt. Járnak ide kisiskolások tanítási idő alatt például mesét hallgatni, vagy ovisok egy-egy íróval találkozni, de kézműves programoknak és nyári tábornak is adott már teret a hangulatos helyiség. Kedden új műfajjal találkozhattak a gyerekek, ami a szokatlan papírszínház elnevezést viseli. A színes illusztrációkat a mesélő cserélgeti, pont, mint egy diafilm esetében, itt azonban nagyobb szerepet kap az interaktivitás.

Tóthné Uzonyi Ottilia gyerekkönyvtáros
A papírszínház megint egy új formája annak, hogy gyermekeket mesére tanítsuk, vagy olvassunk neki. Egy új módszer. Ez a kis fadoboz, amelyet ha kinyitunk, és a gyermekek maguk nyitják ki minden ajtaját, egy színházat varázsol eléjük. Az elmesélt történet így egy színházi előadás is lehet itt helyben. Úgyhogy a gyermekek a mesével egy új formában találkozhatnak így.

A gyerekkönyvtárban alaposan felkészültek az újra felfedezett papírszínház iránti érdeklődésre, a polcokon már ott sorakoznak a legfrissebb kiadványok. A Csimota kiadó gondozásában megjelent sorozatból most kettőt is hallhattak a gyerekek egymás után, ráadásul mindkettőt a szerző előadásában. Tasi Katalin háromgyermekes anyuka, eredeti foglalkozása jogász. Ahogy elmondta, a meseíráshoz többek között azoknak a kortárs íróknak a történetei adták az inspirációt, akiknek a könyveit a váci könyvtárból kölcsönözték ki a gyerekei. A papírszínház műfaját pedig azért választotta, mert nagyobb lehetőséget biztosít arra, hogy a kicsiket interaktív módon bevonja a játékba.

Tasi Katalin
Hogy nagyon jól el tudjunk mondani egy történetet gyerekként, de egyébként felnőttként is, vagy bármilyen ismeretanyagot visszaadni, nagyon sokat segít, ha azt képileg látjuk. És a papírszínháznak ez a lényege, hogy egy viszonylag hosszabb történetet felbont 10-12-15 egységre, és annak az egységnek a lényegi magvát egy-egy képben megjeleníti. Igazából, mint a diafilm.

A szerző az ovisoknak a Vízcsepp, valamint A soknevű macska című meséjét mondta el. Az izgalmas előadás során a gyerekek átélhették például a szülőtől való leszakadás fájdalmas, de egyben izgalmas kihívását, vagy éppen a kóbormacska történetén keresztül szembesülhettek azzal, milyen, amikor valaki hazátlanul kóborol, de befogadják és szeretetre talál. A kicsik most először találkozhattak a könyvtár gyermekrészlegén a papírszínház műfajával, de a tervek szerint a későbbiek során is tartanak majd hasonló előadásokat, amivel a könyvtár légköréhez szoktatják a még nem olvasó csemetéket.




This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.33430 )