News Item: : Praktikák a trükkös bűnelkövetések ellen
(Category: Hírek)
Posted by esaniko
kedd 12 március 2019 - 08:51:43

Trükkös bűnelkövetések megelőzéséhez ad tanácsokat a rendőrség. A statisztikák szerint gyakran válnak áldozattá elsősorban azok az idősebb emberek, akik túlzott bizalommal fordulnak például a közműszolgáltatók munkatársai, vagy egyéb hivatalosnak látszó személyek felé. A szakember azt állítja, az egészséges bizalmatlanság még senkinek nem ártott és számos bűncselekmény megelőzhető lenne, ha többen élnének vele. A váci kapitányságon jelenleg is vizsgálnak olyan ügyet, ahol egy illető hamis rendőrigazolvánnyal próbált megtéveszteni egy gyanútlan egyedülállót.



A trükkös bűnelkövetéseknek számos formáját tartja számon a rendőrség, a legtöbbjükben azonban felbukkannak hasonló elemek. Jellemző például, hogy a magát valamilyen hivatalos személynek kiadó csaló elsősorban idősebb embereket, esetleg egyedülállókat keres fel lakásán, sokszor még hamis igazolvány is van nála, és valamilyen indokkal pénzt kér. Tudni kell, hogy az igazi közműszolgáltatók sosem kérnek készpénzt a helyszínen, legfeljebb csekket hagynak az ügyfélnél.

Latorovszky Gábor rendőrkapitány
Ha egy szóval akarnám összefoglalni, akkor legyünk bizalmatlanok! Nehéz megtenni, mert az idős ember még nem úgy szocializálódott. A jólelkűsége, a hiszékenysége, és sorolhatnám azokat a pozitív emberi tulajdonságokat, amik jellemzik őket. Ezt sajnos sokan ki is használják, ezáltal bűncselekmény áldozatává válnak. A bizalmatlanság alatt azt értettem, hogy kérjenek valamilyen azonosításra szolgáló okmányt.

Az úgynevezett unokázós csalás sem ritka. Ilyenkor jellemzően telefonon hívják fel egy kitalált történettel az idős hozzátartozót fiatal rokona nevében, például autóbaleset, vagy sürgőssé vált adósságrendezés miatt, és pénzt kérnek az áldozattól az unoka nevében. A megbeszélt találkahelyen aztán a megtévesztett idős ember a legtöbb esetben jóhiszeműen át is adja a pénzt. A trükkös módszerek tárháza kimeríthetetlen, de egy megerősítő telefon valamelyik rokontól, vagy egy szomszéd segítségül hívása elriaszthatja a csalót- állítja Latorovszky Gábor.

Első és legfontosabb, hogy ne higgyük el, amit mondanak. Győződjünk meg a családtagok, rokonokon keresztül és utána döntsük el. Én akkor sem javaslom, hogy bárkinek készpénzt adjunk oda. Bármilyen orvosi ellátás egyébként ingyenes ma Magyarországon. Akár a társadalombiztosítás, akár egyéb orvosi etikett útján el kell látni bármilyen sérültet. Gépjárműnél is, nyugodtan elszállítják a sérült gépjárművet és majd utólag ki lesz fizetve. Az értesítéseket nem telefonon intézzük, mi is a rendőr kollégákat küldjük ki és személyesen közöljük, ha bárkivel bármilyen baj van.

Néha olyan is előfordul, hogy rendőrnek adja ki magát egy csaló. Fontos tudni, hogy még a civilruhás rendőrnél is kell lennie fényképes igazolványnak, amin a neve és rendfokozata, valamint egy hologramos matrica látható. Emellett a jelvényén egy öt számjegyből álló azonosító számnak is kell lennie, amivel szintén igazolni tudja magát a rendőr.

Minden rendőrnek ott lapul az egyenruhájában az a szolgálati igazolvány, illetve az az azonosító jelvény, ami egyedi és megváltoztathatatlan. Ez pedig igazolja a rendőrt és a szerepét.




This news item is from ESTV, a Térség Televíziója
( http://estv.hu/news.php?extend.33795 )