ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Forint mellett-helyett - helyi pénz bevezetését tervezik Vácon
Feltöltötte NAT - szerda 09 november 2011 - 17:06:41
Helyi pénz bevezetését tervezik Vácon. A civil szerveződésű Dunakanyar Vásárlói Klub a Sopronban már korábban bevezetett alternatív fizetőeszközhöz, az úgynevezett Kékfrankhoz hasonló pénz-helyettesítő eszközt szeretne bevezetni Vácon is. A kezdeményezést a város Gazdasági Bizottsága is megtárgyalta; Pető Tibor alpolgármester szerint a helyi pénz egy jó eszköz lehet arra, hogy tőkét koncentráljon a városba.

Szerkesztő: Wernke Á.

A papír alapú helyi pénz bevezetését szorgalmazó Dunakanyar Vásárlói Klub vezetője híradónknak elmondta: a kezdeményezés célja a térség gazdaságának élénkítése és a közösségi összefogás erősítése. Az elgondolás szerint, az alapítók egy olyan pénzkibocsátó szövetkezetet hoznának létre, amelybe vállalkozások és magánszemélyek is résztulajdonosként részjegy-vásárlással szállhatnának be. Galántainé Baracsi Gyöngyi szerint, a szövetkezeti forma alkalmas arra, hogy a polgárok összefogásával igazi közösségi vállalkozás jöjjön létre, amelynek hasznát is az adott közösség fölözhetné le.

Galántainé Baracsi Gyöngyi, elnök, Dunakanyar Vásárlói Klub

„Ha bevezetünk egy ilyen pénzt, az mindenképpen a helyi közösséget erősíti. Ebbe mindenképpen helyi kereskedőket, kistermelőket, és vállalkozókat, szolgáltatókat szeretnénk elfogadóhelyként bevonzani, illetve munkáltatókat is természetesen, akik ezt a pénz-helyettesítő utalványt kibocsátanák a dolgozóiknak havonta - részben ebben is fizetne.”

A helyi pénz bevezetésének ötletét a Gazdasági Bizottság is megtárgyalta. A város gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere úgy látja: a helyi pénz bevezetése tőkét hozhat a városba.

Pető Tibor, alpolgármester, Vác
„Azt gondolom, hogy ez a helyi pénz ez nem valamiféle csodaszer, ez a problémáinkat nem fogja tudni megoldani, hiszen a város legnagyobb problémája az iparűzési adó kiesés, amely a gazdasági válságból ered. De azt az egyéb más problémát, amely jelentkezik a városunkban is – nevezetesen, hogy a kis és középvállalkozások és a városi szintű szolgáltatók komoly problémákkal küzdenek, erre egy nagyon jó eszköz lehet az, hogy tőkét koncentráljunk ebbe a városba.”

Galántainé Baracsi Gyöngyi kérdésünkre elmondta: a helyi pénz bevezetéséhez természetesen rengeteg feltételnek teljesülnie kell, leginkább annak, hogy hányan és mennyivel szállnak majd be az új üzleti elképzelésbe. Egy biztos: Sopronban már működik a rendszer.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.