ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Vadgázolás. Nem mindig egyértelmű, hogy ki a felelős.
Feltöltötte mjudit - szerda 07 március 2012 - 16:08:56
A múlt héten egy váci férfi tehergépkocsijával közlekedett Szentgotthárd felől Magyarlak irányába, amikor egy őz ugrott járműve elé. A balesetben személyi sérülés nem történt, az állat viszont a helyszínen elpusztult. A híradás kapcsán szerkesztőségünk utánajárt, mi a teendő, ha valaki vadat gázol és kit terhelhet felelősség a balesetért.

Szerk.: Michalik J.

Köztudott, hogy Vácon és a környező erdőkben is sok nagyvad él, így az sem ritka, hogy az állatok az utakra tévednek. Kevesebben tudják viszont, hogy mit kell tenni, ha véletlenül elütünk egy szarvast, vaddisznót vagy őzet. A jogszabályok értelmében kötelező rendőrt hívni, ők pedig értesítik a területileg illetékes vadásztársaságot. Vadgázolás esetén a rendőrség elsősorban azt ellenőrzi, hogy a sofőr betartotta-e a KRESZ-t. A vadásztársaság pedig azért felel, hogy mindent megtett-e annak érdekében, hogy az állat ne juthasson ki az útra.

Latorovszky Gábor, parancsnok-helyettes, Váci Rendőrkapitányság
„A rendőrség tehát kimegy, vizsgálja a helyszínt, vizsgálja a körülményeket. Általában osztott felelősség szokott ilyenkor lenni, tehát mindenki maga viseli a kárt. Ha ki van táblázva, akkor vizsgálni kell azt, hogy az autós betartotta-e a sebességet, tehát relatív gyorshajtást nem valósított-e meg, mert ilyenkor a felelősség lehet, hogy az övé lesz és a vadásztársaság még követelheti rajta még a vadnak a megtérítési értékét is.”

Viszont, ha mondjuk egy rosszul irányzott hajtás miatt fut ki a vad az útra, akkor a vadászatnak kell megtérítenie az autós kárát is-tette hozzá Latorovszky Gábor. Az esetek elbírálásakor az egyik alapvető kérdés, hogy az adott útszakaszon van-e vadveszélyt jelző tábla. Ezeknek a kihelyezését ugyanis a helyi vadásztársaságok kezdeményezésre rakja ki a közútkezelő akkor, ha a szakemberek szerint indokolt.

Machács Mihály, elnök, Lókosvölgye Vadásztársaság
„...a vadnak az előfordulása a közúton bármikor megtörténhet. Abban az esetben, ha előre nem látható módon került a vad a közútra, akkor beszélhetünk kármegosztásról, egyébként ha táblával védett területen van, akkor egyértelmű a gépjárművezető felelőssége, mert a KRESZ szabályai szerint a gépjárművet úgy kell vezetni, hogy ha szükséges, bármikor meg tudjon állni.”

Nem érdemes azonban cserbenhagyni vagy elvinni az áldozatot, utóbbi ugyanis már nagy értékű lopásnak számít. A vadállat állami tulajdon, értéke több százezer forint is lehet. Egy elütött gímszarvasbikáért például 3,5 millió forintot is behajthatnak. A vadbalesetet egyébként is nehéz eltitkolni, az autókon ugyanis jól látható nyomokat szokott hagyni. Érdemes tudni azt is, hogy a vadkárra vonatkozó CASCO is csak akkor érvényesíthető, ha rendőrségi jegyzőkönyv készült az esetről. Sok vadgázolásnak végül hosszas pereskedés a vége, mégis érdemes a törvényes utat választani, mert ha a turpisság kiderül, polgári per helyett már büntetőeljárás vár a gázolóra. A legfontosabb azonban-mondják a szakemberek, hogy mindenki vegye komolyan az „ugró szarvasos” táblákat és figyelmesen vezessen, mert egy ilyen baleset nemcsak a vad, hanem az autóban ülők számára is végzetes lehet.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.