ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Elhunyt Domin Károly. A váci szobrász 69 éves volt.
Feltöltötte mjudit - hétfő 12 március 2012 - 15:45:24
Elhunyt Domin Károly váci belsőépítész, szobrász. Az ismert alkotót életének 69. évében, március 6-án érte a halál. Domin Károly 1966-ban belsőépítészként végzett az Iparművészeti Főiskolán, majd hosszú évekig a MÁV-nál dolgozott, ahol a térség vasútállomásainak tervezési, illetve rekonstrukciós munkáiban vett részt. Több alkotása is látható Vácon. Ő készítette például Kassai Vidor színész, komikus bronzból készült mellszobrát, amely a művelődési ház belső udvarán áll, továbbá két plakettje is látható a kulturális központban. Terrakotta művei mellett fafaragványaival is több kiállításon szerepelt. Domin Károly búcsúztatására március 16-án kerül sor a Váci Székesegyházban. Az engesztelő szentmise 15 órakor kezdődik, hamvait az Altemplomban helyezik végső nyugalomra.

Szerk.: Michalik J. Bővebben: Székelyhidi Ferenc

Feledy Balázs. Domin Károly „…egy nagyon sajátos és nagyon egyedi plasztikai stílust, felfogást teremtett meg.”

Domin Károly (Újpest, 1943. 01. 19. – Vác, 2012) belsőépítész, szobrász.
Régi váci családból származott. Az általános iskola felső tagozatában Lipovinczky László festőművész tanította, míg a városi képzőművészeti szakkörben Bodor Kiss Károly szobrászművészhez volt a tanára. Felvételt nyert a Képző-és Iparművészeti Gimnáziumban, ahol többek között: Göllner Miklós és Sikuta Gusztáv festőművészek voltak a tanárai.
Bejártak Somogyi József szobrász műtermébe. Művészettörténelmet M. Kiss Pál tanította.
Tanulmányait a Magyar Iparművészeti Főiskolán folytatta. Itt: Szrogh György építész,Kimle Ede belsőépítész is tanította.
Lehetősége volt a hatvanas években Európát bejárni, főként Olaszországot. Az óriási hatású reneszánsz művek megismerése mellett, megismerhette Giacomo Manzu modern szobrászatát. Az itt szerzett tapasztalatok ihlették lapos terrakottáinak elkészítésére.
A főiskola elvégzése után a BUBIV tervezője lett. Az 1968-69-es években, bútorai a BNV-n szerepeltek. A csupán bútortervezés nem kötötte le. Az Ipari Tervező Iroda tervezője lett. Nagyszerű építészekkel dolgozott együtt.
A családalapítás mellett fárasztó volt Vác és Budapest közötti ingázás, ezért Vácon a Tanács Műszaki Osztály vezetését. A tanácsi hivatalnoki működést nem tudtam egyeztetni ambícióival, a MÁV magasépítményi biztosa lett, és onnét ment nyugdíjba húszéves szolgálat után, mérnök főtanácsosként.
Hétvégeken, nyaranta, telente, otthon, táborokban, művésztelepeken hódolt művészszenvedélyének, amelyben lassan uralkodóvá vált fa. Csoportos kiállításokon szerepelt, és csak baráti ösztönzésnek engedve állított ki önállóan.
Kiállításai: 2001. – MIMK – terrakotta plaketten. Megnyitotta. Jancsó Miklós.
2002. Katona Lajos Könyvtár. „Arcok a váci panteonból.” (Hajnik Pál, Karcsú Antal Arzén, Pikéthy Tibor, Deák Ferenc, stb.)
2002. MIMK – „Magyar imádságok szentjei.” Megnyitotta: Feledy Balázs. ”Domin…egy nagyon sajátos és nagyon egyedi plasztikai stílust, felfogást teremtett meg.”
A Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskolában, 2004-ben avatták fel Pikéthy Tibort, ábrázoló terrakottáját, míg 2005-ben a Madách Imre Művelődési Központ udvarán Kassai Vidorról készült szobrát. Ez utóbbi intézményben látható Tragor Ignácot és Karcsú Antal Arzént bemutató terrakottái.
1968-tól a Művészeti Alap, illetve a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete tagja volt.
Irodalom: Önéletrajz = Szobrok. Domin Károly. Vác, 2003. Kucsák Könyvkötészet és Nyomda. Vác. Bächer Iván Domin Károly váci kiállításáról. 2000. február 9.

Szerk: Székelyhidi Ferenc

email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.