ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Reggeltől estig muzsikáltak. Népzenei verseny a Pikéthyben.
Feltöltötte mjudit - szerda 18 április 2012 - 15:59:41
Hétvégén rendezték meg a Pikéthy iskolában a III. Országos Szakközépiskolai Népzenei Versenyt. A rendezvényt a 120 évvel ezelőtt született zeneszerző, népzenekutató, Lajtha László emlékére szervezték meg. A megmérettetés már pénteken kezdetét vette, akkor a szólóhangszerekkel léptek színpadra a diákok a Bartók zeneiskola nagytermében. A zsűri ekkor a hegedűn, klarinéton, tekerőn és cimbalmon előadott műveket pontozta. Este kerültek sorra a hangszeres együttesek, másnap pedig a szólóénekesek versenyeztek. A program vasárnap a citerások előadásaival, majd az énekegyüttesek produkcióival zárult.

Szerk.: Michalik J.

Hazánk minden tájáról érkeztek konzisok Vácra, hogy részt vegyenek az országos szakközépiskolai népzenei tanulmányi versenyen. A Pikéthy szakközépiskola harmadik alkalommal adott otthont a megmérettetésnek, amelyet a hivatalos versenyszabályzat előírásai szerint, minisztériumi támogatással rendeznek. Bednarik Anasztázia híradónknak elmondta: az esemény azért is jelentős, mert a középfokú népzenei oktatásnak nincs akkora múltja, mint más zenei szakok tanításának, így a hétvégi rendezvény egyfajta szakmai találkozónak is minősült.

Bednarik Anasztázia, igazgató, Pikéthy Tibor Tagintézmény, Selye János Humán és Zeneművészeti Szakközépiskola, Vác
...a népzenei szakok azért még viszonylag újak, főleg szakközépiskolai szinten, ezért nagyon fontos összejöveteli lehetőség tanároknak és növendékeknek egyaránt. Hálaistennek idén nagyon-nagyon sok jelentkezőnk volt, ezért ez egy kicsit talán nekünk is megterhelőbb volt az átlagnál, tényleg korán reggeltől késő estig folyt a muzsika...

Összesen nyolcvan produkciót értékelt a három nap folyamán az öttagú, akadémiai zenetanárokból álló zsűri. A pontozók szigorúnak bizonyultak, ugyanis volt olyan versenyszám is, ahol nem osztottak ki első helyezést-mivel úgy látták, egyik produkció sem ütötte meg az aranyérmes szintet. Ebből viszont az is látszik, hogy a dobogós helyezések mögött valóban jó teljesítmények állnak. A pikéthy-s konzisok is felkészültnek bizonyultak, szinte minden kategóriában sikerült első vagy második helyezést elérniük.

Blaskó Csaba, szaktanár, népi hegedű, népzeneelmélet, Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskola
...azt gondolom, hogy a versenynek az eredményei tükrözik azt, hogy itt milyen színvonalú és milyen minőségű oktatás folyik, erről egyébként megerősítést is kaptunk a zsűritől, ami nagyon fontos, hiszen ők az akadémia vezérkara, tanárai.

A szakemberek jó véleménye azért is fontos a növendékeknek-tette hozzá Blaskó Csaba-, mert a diákjaik szinte mindannyian főállású zenésznek készülnek. Jelenleg egyébként két nagyobb központja van a középfokú népzenei oktatásnak Magyarországon -mondta el Blaskó Csaba- Székesfehérvár és Vác, így a legtöbb versenyzőt ez a két város delegálta.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.