ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Jobbikos megemlékezés. Főhajtás a don-kanyari áldozatok előtt.
Feltöltötte NAT - kedd 15 január 2013 - 09:08:08
A jobbik Magyarországért Mozgalom váci szervezete január 12-én szombaton emlékezett meg a II. Világháború során, a Don-kanyarban elesett magyar katonákról. Mint ismeretes 70 évvel ezelőtt, 1943 januárjában hiányos öltözetben és felszereléssel, Sztálingrád közelében, mínusz 40 fokos hidegben, gyakorlatilag megsemmisítette a túlerőben lévő Szovjet hadsereg a kirendelt magyar hadtestet. A történészek szerint a Don-kanyarban 42 ezer magyar katona esett el. (Nincsenek pontos adatok arról, hogy mennyien tértek haza a keleti frontról, de az ütközeteket követően újabb 10 ezrek haltak meg a hazafelé vezető úton, az éhség a betegség és a hideg miatt. szerk.)


Szombaton délután 14.00. órakor a váci Posta parkban a Himnusz eléneklésével kezdődött, az a megemlékezés amelynek keretében a váci jobbik kívánt tisztelegni a Dón-kanyarban elpusztult magyar hadsereg előtt. A szervezet elnöke Fehér Zsolt beszédében idézte azokat a történelmi eseményeket, amelyek a doni katasztrófához vezetett.

Fehér Zsolt Jobbik váci szervezet elnök
A hadsereg többszöri kérésre sem kapott a szövetséges németektől támogatást, illetve amit kapott, azt is késve kapta meg és komoly tőerőt nem lépezve. Ráadásul a déli hadseregcsoport vezetése kezdetben meg is tiltotta a tartalékok bevetését azonban a magyar hadsereget arra biztatta, hogy az utolsó emberig tartsanak ki. Alig telt el pár nap és a szovjetek feldarabolták az arcvonalat. És bár honvédeink a körülmények ellenére hősiesen ellenálltak számos alakulatot bekerítettek.


A megemlékezés Kora Jánosnak a váci jobbik tagjának beszédével folytatódott aki kiemelte: Magyarország mint a hitleri Németország csatlósa, nem térhetett ki a hadjáratban való részvétel elől.

Kora János tag Jobbik váci szervezet
Német segítséggel az első meg a második bécsi döntésben, 38-ben meg 40-ben visszakaptuk a felvidék jó részét és Észak-Erdélyt. Tehát gyakorlatilag a magyar vezetés, Horthy Miklós kormányzó szinte rá volt kényszeríve, hogy a németek oldalán lépjünk be a világháborúba.

A megemlékezés népdalok éneklésével, majd koszorúzással zárult.

email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.