ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Különleges bemutató. Új Csontváry képek Vácon .
Feltöltötte NAT - péntek 13 december 2013 - 15:18:57
Két korábban ismeretlen Csontváry képet mutattak be szerda este a váci művelődési házban. A képek eredetét Menyhárt László művészeti író szerint a festékanyag vizsgálat és a szakvélemények is igazolják. A „Városka a domboldalon” és a „Híd egy hegyi folyó fölött” címet viselő alkotások bemutatójára a festő halálának 160. évfordulója kapcsán került sor. A művelődési központ kamaratermében egyúttal felavatták a Gádor hagyaték egyik újabb monumentális alkotását.

Ez a kép a Városka a domboldalon, az első az ismert Csontvári képek után, amelyet nem rég fedeztek fel. Ez pedig a második, a „Híd egy hegyi folyó fölött” amelyet szintén az egyedi stílusa miatt világhírűvé vált magyar festő munkájának tulajdonítanak. A bemutatón a Csontváry életútját hat éve kutató Menyhárt László beszélt a festményekről, aki szerint a festékanyag vizsgálat egyértelműen bizonyítja, hogy a képek Csontváry Kosztka Tivadar keze nyomán készültek.

Menyhárt László művészeti író
Száz évig Csontváryval kapcsolatban azt sem tudták, hogy ő nem olajjal festette a képeit, csak egyszerűen komolyan kellett volna venni a képeit, mint az imént felolvasottat. Világosan leírja, hogy nem lehet zseni, aki nem ismeri a festék kémiáját. És neki minden szava, amit ezzel kapcsolatban írt azt komolyan kell venni, mert magáról írta. Sokszor már az ember megmosolyogj, mert látja, hogy a zseni fogalmát önmagára méretezi. Azóta már anyagvizsgálatokkal pontosan ki lehet mutatni, hogy ő egy egészen speciális festékanyaggal dolgozott, Ezt egyébként –mellesleg mondom- el is vártuk tőle, hiszen ha a művészetében egészen különleges volt, hát akkor pont a hordozóanyag tekintetében ne lett volna az?

Porfesték, enyv, alkohol és só volt állítólag az összetétele Csontváry speciális festékének, amelyet ő maga készített. A festék óriási előnye volt a hagyományos olajhoz képest, hogy színeit tovább megtartotta és sokkal ellenállóbb a környezeti behatásokkal szemben- állítja a szakértő. A „Napút” festőjéről Menyhárt László mellett Pap Gábor művészettörténész tartott előadást.
- Az est fontos eseménye volt, hogy felavatták a Gádor hagyaték egy újabb darabját. Az „Életképek az 50-es60-as évekből” címet viselő csempemozaik a keramikusművésznek a városban harmadikként kiállított nagyméretű alkotása. Az eseményen Fördős Attila polgármester mondott köszöntőt.

Fördős Attila polgármester Vác

A mai nap különleges az előadás mellett, átadhatunk egy kerámiát: Gádor István Életképek az 50-es, 60-as évekből című monumentális munkáját, mely azért különleges érték ebben az épületben mert itt van Kovács Margit Kossuth-díjas keramikusnak a legnagyobb alkotása az aulában a „Dunakanyar művészete” címmel és az emeleten Schrammel Imrének a „Föld genezise „ című munkája. Schrammel Imre szintén Kossuth-díjas keramikus volt. Azt gondolom a három Kossuth-díjas keramikusnak az alkotása külön értéke ennek az épületnek és a „Kultúra Magyar Városában” szerintem mindenki megérzi ennek a képnek az üzenetét.

A Csontváry képeket az előadást követően elszállították, a Gádor csempekép azonban folyamatosan látható a művelődési központ kamaratermében.




email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.