ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


A rabtemetőben emlékeztek Vácon a kommunizmus áldozataira.
Feltöltötte NAT - csütörtök 27 február 2014 - 08:45:54
A hagyományok szerint február 25-én a Hóman Bálint úti sírkertben tartotta meg a váci önkormányzat a kommunizmus áldozatainak napját. Az áldozatok neveit tartalmazó emlékműnél Jakus László középiskolai tanár és Borsi Attila református lelkipásztor tartott beszédet. Az eseményen versek hangzottak el, majd a megemlékezés a politikai pártok és az intézmények képviselőinek koszorúzásával zárult.

Kedden 16.00. órakor a himnusz eléneklésével kezdődött Vácon a kommunizmus áldozatainak emléknapja. A Hóman Bálint úti egykori rabtemetőben a városvezetők és a politikai pártok képviselői mellett intézményvezetők és váci polgárok is megjelentek, hogy megemlékezzenek a diktatúra áldozatairól. Az eseményen versek hangzottak el, majd Jakus László tartott beszédet. A középiskolás történelem tanár arra emlékeztetett, hogy a kommunizmus kísértete - amely nem csak Európát, hanem világot is bejárta - több mint 100 millió áldozatott követelt.

Jakus László középiskolai tanár
A Szovjet-Oroszország, Szovjetunió 20 millió, Kína ezen is túltett 65 millió áldozat. Aztán jönnek szinte említésre sem méltóan az ázsiaiak, a latin-amerikaiak, afrikaiak a maguk 1-1,5 millió áldozatával, Közép-Európa az 1 milliós áldozatával. Most mondhatnák önök, hogy miért citálom ezt ide, megvan nekünk a saját áldozatunk ennek a kis népnek, meg megvannak a saját hóhéraink. Azért mertem idevenni, mert nagyon sok a közös vonás benne. Mindegyik a saját népét tiporta, gyilkolta, üldözte és minden módon pusztította, ahogy csak lehetett.

A középiskolai tanár arra emlékezett, hogy Magyarországon is a politikai elit a saját szövetségeseit pusztította. Mindamellett, hogy zajlott a kuláktalanítás és az értelmiség bizonyos rétegeinek az üldözése, munkások ezreivel volt tele a börtön – idézte fel Jakus László.
A továbbiakban Borsi Attila tartott megemlékező beszédet. A református lelkipásztor rámutatott: a kommunizmus áldozatainak emléknapja jó alkalom arra, hogy ez ember szem előtt tartsa, milyen következménye lehet az egymástól való elidegenedésnek.


Dr. Borsi Attila református lelkipásztor
Amire ma emlékezünk és minden zsigerben beleremegve visszatekintünk az éppen az istentől és ezért az egymástól eltávolodó emberi életek tragédiája, amelyet ma az utókor tagjaiként, részben már csak itt e temető csöndjében, a múlt hangjai között némán megállva ismerhetünk fel. Mert felismerhető és ez a felismerés a lelkiismeret feladata. Annak a lelkiismeretnek, amelyikről úgy tartjuk, hogy csak az istennel együtt ismer igazán és tisztán. Ezért ma is az áldozat emlékei mellett állva hihetetlen bátorításként szólal meg a múlt üzenete, nem lehet lelkiismeret nélkül egymás kárára élni.

A megemlékezés folytatásaként egy Wass Albert vers hangzott el, majd a váci testületben helyet foglaló politikai szervezetek és az intézmények vezetői helyezték el az emlékezés virágait.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.