ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


A nap amikor győztünk. Az április 10-i csatára emlékeztek a hagyományőrzők.
Feltöltötte NAT - csütörtök 10 április 2014 - 09:43:47
Az 1849 április 10-i csatára emlékezett a város. Kedden délelőtt a lengyel légió emlékére állított márványtáblát koszorúzták meg az önkormányzat és a civilek képviselői, az eseményen a lengyel nagykövet is részt vett. A programsorozat délután a főtéren toborzással folytatódott, majd a hagyományőrző katonák kísérte menet a ligetbe indult, hogy az ütközet helyszínén felelevenítsék az április 10-i csatát.

Az 1849 április 10-i csatára emlékezett a város. Kedden délelőtt a lengyel légió emlékére állított márványtáblát koszorúzták meg az önkormányzat és a civilek képviselői, az eseményen a lengyel nagykövet is részt vett. A programsorozat délután a főtéren toborzással folytatódott, majd a hagyományőrző katonák kísérte menet a Ligetbe indult, hogy az ütközet helyszínén felelevenítsék az április 10-i csatát.

Az április 10-i csatára emlékezve idén is megkoszorúzták a 48-49-es szabadságharc során tevékenykedő lengyel légiónak állított emléktáblát. A Diadal téren, az ütközet legendás helyszínéhez legközelebb eső ház falánál elhelyezett emléktábla előtt, a város alpolgármestere idézte fel a lengyel légió hadnagyának Jozef Wysockinak életútját.

Mokánszky Zoltán alpolgármester Vác.
Wysocki a Lengyel Királyi Hadseregben hadnagyi fokozatot ért el, majd emigrált Párizsba. 1848-ban a galíciai felkelést ő vezette, majd 1848 őszén csatlakozott a magyar szabadságharchoz. Hadnagyi fokozatban ért Magyarországra, de mire a szabadságharcnak vége lett, már tábornoki hadfokozatban volt. Köszönhető ez annak, hogyt minden egyes csatában olyan érdemeket szerzett, hogy a hadvezetés minden alkalommal előléptette. Örülök, hogy ilyen sokan eljöttünk és megemlékezünk a szabadságharc eme eseményéről, már csak azért is, mert rengeteg lengyel barátunk és inkább azt mondom, hogy testvérünk vett részt rajta.

A délelőtti megemlékezés koszorúzással zárult. A légió emléktáblájánál a rendezvény szervezője, az Esze Tamás Honvéd Nyugdíjas Egyesület képviselői és a lengyel nagykövet, Roman Kowalsky helyezte el az emlékezés virágait. Félötkor a főtéren fújt gyülekezőt a Váci Városi Fúvószenekar majd megérkeztek a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőr Szövetség katonái is. A 26. alkalommal Vácra érkező Tavaszi Hadjárat képviselőit a város polgármestere köszöntötte, aki szintén korhű ruhát öltött a váci csata tiszteletére.

A 26. évforduló alkalmából egy emlékoklevelet adott át a városnak a hagyományőrzők képviselője, majd jelképes szemlét tartott a polgármester a katonák sorai között.
Szintén az esemény része volt a több évtizede szolgáló katonák jelképes előléptetése is. Itt a Tavaszi Hadjárathoz rendszeresen csatlakozó Váci Huszár és Nemzetőr Bandérium két katonáját tüntették ki. Az eseményt követően a menet megindult a Liget felé.
A hagyományőrzők háttérmunkásai közben kiépítették a Ligetben a váci csata helyszínét. A pirotechnikai eszközök és az ágyúk a helyére kerültek, a nézők biztonságának érdekében pedig felépítették a kordonokat.

17.40.-kor aztán megelevenedett a történészek által összeállított szöveggel kommentált ütközet, és ahogy 165 évvel ezelőtt, most is a császári seregek vereségével zárult.
A 26. alkalommal zajló Tavaszi Emlékhadjárat során több település hagyományőrzői járják végig a 49-es csata hazai és felvidéki helyszíneit. A huszárok és a nemzetőrök március 29-én indultak Tiszafüredről, majd Hort és Boldog következett, végigjárták a jászsági helyszíneket, majd Isaszeget követően Gödöllőre, Veresegyházára és Vácra is elérkeztek. A váci csata felelevenítése után a résztvevők megkoszorúztak a ligeti 48-as emlékművet.




email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.