ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Március 15-i ünnep az oktatási intézményekben.
Feltöltötte webV - hétfő 16 március 2015 - 09:01:00
Az 1848/49-es események megünneplése minden évben nagy hangsúlyt kap nemcsak az alap és középfokú oktatási intézményekben, hanem az óvodákban is. Vácon már csütörtökön ébredezni kezdtek a legkisebb márciusi ifjak. A Vám utcai oviban például korabeli ruhába öltözött történész mesélt a huszárokról, és a dicső forradalomról, pénteken pedig a szabadságharc legendás alakjairól elnevezett általános iskolák mellett több oktatási intézményben is ünnepség volt.

Csütörtök reggel a Vám utcai ovisok rendhagyó módon ismerkedtek az 1948-49-es forradalom és szabadságharc történetével, ugyanis egy korábbi csoporttársuk apukája tartott nekik előadást március 15-ről. A korhű ruhába öltözött történész korabeli eszközöket és fegyvereket hozott magával, a gyerekek pedig kokárdát tűztek az ünneplőruhára. A lányok pártát, a fiúk csákókat készítettek és együtt szavalták a Nemzeti dalt.
Babucs Zoltán hadtörténész részletesen bemutatta a korabeli huszárok öltözékét és még azt is elmesélte, miért van a régi katonai dolmány ujján gomb.

Babucs Zoltán történész
Ha Jánosnak, vagy Sándornak folyt az orra, akkor állítólag azt csinálták, hogy beletörölték a dolmány ujjába az orrukat. Hát az ugye elég csúnya, kellene zsebkendőt használni. A királynő pedig, hogy ezeket a renitens magyarokat rászoktassa a zsebkendő használatára, igazi medvekarmokat varratott a dolmányuknak az ujjára. Amikor a testőr megpróbálta beletörölni az orrát a dolmány ujjába, hát bizony fölsebezték a medvekarmok, és állítólag így szoktak rá a zsebkendő használatára.

Az ovisok a vetítéssel színesített előadáson közelről ismerkedhettek a huszárok felszerelésével, a tarsollyal, a karddal, sőt igazi lószőrt is tapinthattak, amiből a csákó forgója készült egykoron.
Az iskolák közül a Földváryban kezdődött legkorábban a megemlékezés. Az ünnepi műsort, amely idén elsősorban a korszakot idéző dalokból állt, ezúttal a negyedik osztályosok adták az aulában, a többiek pedig rendkívül fegyelmezetten hallgatták végig a mintegy félórás összeállítást.

Az iskola épületét nemzeti színű dekorációval díszítették fel, a műsorösszeállításban szereplő diákok pedig nagyméretű kokárdát és az intézmény névadója előtt tisztelegve huszárcsákót öltöttek, így jelenítve meg 1848 szellemét.
A Petőfi iskola ezen a napon évek óta nemcsak színes műsorral készül a forradalom megünneplésére, hanem egész napos tanulmányi vetélkedőt is szervez, amelyen az összes váci általános iskola részt vesz. A petőfisek idén is színvonalas programmal rukkoltak elő, a diákok előadásában egymás után elevenedtek meg a dicső nap fontosabb eseményei.
A Petőfiben régi hagyománya van annak, hogy figyelemmel kísérik a diákok életének további alkulását, így a mai ünnepségnek is volt olyan meghívott vendége, akire különösen büszke az iskola.

Eke Angéla, aki mára külföldön is komoly sikereket elérő színésznő, szintén a Petőfi padjait koptatta gyermekkorában. A mai ünnepség záróakkordjaként az ő portréja is felkerült az emeleti folyosó dicsőségfalára.
Természetesen nemcsak a forradalom és szabadságharc hőseinek nevét viselő iskolákban ünnepeltek. A Radnótiban ugyan picivel később indult a műsor, mint a többi suliban, de a szereplők hasonlóan színvonalas előadást nyújtottak a nagylétszámú érdeklődő figyelmétől kísérve. Dal és próza egymás után idézte fel a forradalom történéseit, Petőfi versét itt is egy negyedikes, Kovács Levente szavalta el.

A március 15-éhez kapcsolódó iskolás műsorok ezzel még nem értek véget, hiszen a hagyományokhoz híven vasárnap kilenc órakor a Juhász Gyula Általános Iskola kezdi a városi ünnepségsorozatot.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.