ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Közösségi szolgálat. Jövőre már csak teljesítés után lehet érettségizni.
Feltöltötte webV - csütörtök 28 május 2015 - 08:45:48
A közelmúltban szigorítottak a közösségi szolgálatot szabályozó rendelkezésen, így a jövőre végző tanulók csak a teljesítés után jogosultak részt venni az érettségi vizsgákon. A kormány 2014-ben vezette be a kötelező közösségi szolgálatot a középiskolás korosztály számára, amely szerint a fiataloknak 50 órányi önkéntes munkát kell vállalniuk tetszés szerinti intézményeknél, vagy szervezeteknél a négy év során. A kötelező önkéntes munka célja, hogy a gyerekek kipróbálhassák magukat a különböző területeken és ezáltal segítő magatartást is gyakorolhatnak.

2014-ben az eduline.hu több változást is ismertetett, amely a kormány rendelkezése szerint az elkövetkezendő években érinti az oktatást. Az egyik ilyen újítás a közösségi szolgálat bevezetése volt, amely a 2016-tól érettségizőket érinti. A törvény kimondja, hogy a diákoknak a tanulmányaik során, azaz a négy év alatt kötelező 50 órányi önkéntes munkát vállalniuk különböző intézményeknél, egyesületeknél, vagy szervezeteknél. A tanulók minden esetben maguk választhatják ki, hogy hol szeretnék magukat hasznossá tenni, természetesen az iskola ehhez segítséget nyújt.

Vári Tercia, iskolai koordinátor, I. Géza Király Közgazdasági Szakközépiskola
Egyrészt ahova a diák iskolába jár, annak a városnak, településnek az intézményeinél teljesít közösségi szolgálatot, vagy az iskola környezetében tesz valamit. A helyi könyvtárral van így, az önkormányzattal, a vakok egyesületével Vácon, tehát nagyon sok ilyen váci szervezet van. A másik tipikus csapása ennek, hogy ahol ő él azon a településen kutatja fel a helyi könyvtárat, a volt általános iskoláját, a volt óvodáját, ahova visszamegy segíteni. Tehát nagyjából ez a két legnépszerűbb vonal.

A választási lehetőségek tehát adottak, sőt a diákok új együttműködési kapcsolatokat is kezdeményezhetnek. Tehát, ha valaki sportol, felkereshet különböző egyesületeket, vagy ha a színház érdekli, ebbe is belekóstolhat akár több településen is. Erre Vácon is rengeteg példa van.

Németh Márton, diák, I. Géza Király Közgazdasági Szakközépiskola
A nagy részét a Váci Dunakanyar Színházban töltöttem és most kezdtem el a könyvtárba járni. És a Dunakanyar Színház az szerintem nagyon jó, mert igazából nem sokat kell ott dolgozni, csak általában jegyet szedni, vagy fogadni az embereket és be lehet ülni ingyen az előadásokra. És így tényleg akármelyik előadást meg lehetett nézni és ez tetszett benne nagyon.

Hogy ki milyen tevékenységgel szimpatizál az iskolánként, sőt diákonként is eltérhet. A váci Madách Gimnázium például a helyi Tragor Ignác Múzeummal vette fel legelőször a kapcsolatot, a Boronkay Szakközépiskola pedig legutóbb a városi Tourinform irodával kötött együttműködési szerződést. Ahol azonban mindenki kipróbálhatja magát egyszerre az a ligettakarítás, ez eléggé népszerű is a fiatalok körében. De olyan is van, aki inkább a lakhelyéhez köti a közösségi szolgálatot, a Közgáz egyik diákja például a galgamácsai önkormányzatnál, illetve könyvtárnál önkénteskedett.

Halasi Szabina, diák, I. Géza Király Közgazdasági Szakközépiskola
- Úgy éreztem, hogy ez tényleg hasznos, mert azzal, hogy ebben a könyvtárban én segítettem, a könyveket helyre raktam, ezáltal mások könnyebben meg fogják találni és könnyebben el tudnak igazodni.
- Egyébként véleményed szerint jó dolog, hogy bevezették ezt a közösségi szolgálatot?
- Szerintem igen, mert nagyon sok mindenkiben tudatosul az, hogy nem kimondottan csak azért dolgozunk, hogy nekünk ebből keresetünk legyen, hanem azért is, hogy másoknak jót tegyünk vele és segítsünk.


A szakemberek szerint fontos szem előtt tartani diáknak és foglalkoztatónak egyaránt, hogy a közösségi szolgálatra is az önkéntességi munkát szabályozó törvény érvényes. Ez a fiatalok esetében azt jelenti, hogy tanítási napokon maximum 2 órát, míg hétvégén és a nyári szünetben legfeljebb 3 órát dolgozhatnak naponta. Tanítási időben pedig egyáltalán nem végezhető szolgálat. Azt, hogy egy évben hány órát teljesít egy tanuló, azt minden esetben az iskola szabja meg, ez általában évi 15-20 óra munkát jelent. A tanárok minden esetben azt javasolják, hogy a diákok már az első három évben teljesítsék az 50 órát, hogy az utolsó tanévben már csak az érettségire kelljen koncentrálniuk.

email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.