ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Vasárnap avatták az I. Világháborús Emlékművet.
Feltöltötte webV - kedd 02 június 2015 - 08:53:54
Vasárnap Ünnepélyes keretek között avatták fel a váci I. világháborús emlékművet. A mementó újraállításánál Fördős Attila polgármester mondott köszöntőt, aki többek arról beszélt, hogy a szoborcsoport a győzelmet jelenti, hiszen akik 100 éve a harcba indultak, azok a győzelem szellemében indultak megvédeni a történelmi határokat. A főtérre érkező köztársasági elnök avatóbeszédében az emlékezés szükségességére mutatott rá. Áder János kiemelte: bár az előző rendszer elbontatta a mementót, a váciak összefogtak, és újraállították az emlékművet, ezáltal az élet győzedelmeskedett a felejtés fölött.

A díszzászlóalj katonáinak sorfala előtt fogadta Fördős Attila polgármester, Harrach Péter országgyűlési képviselő és Moys Csaba kuratóriumi elnök a három óra előtt néhány perccel a váci főtérre érkező Áder Jánost. A köztársasági elnök ezt követően vonult az I. világháborús emlékmű elé, ahol harangzúgással kezdetét vette az újraavatási ceremónia. A Himnusz elhangzását követően Fördős Attila polgármester köszöntötte a megjelenteket, aki beszédében a váci emlékmű 1933-as avatásának előzményeit idézte fel. Rámutatott: a főtéren közadakozásból felállított mementót a következő rendszer évtizedekre eltüntette, így sokáig csak fényképekről lehetett tudni milyen is volt az I. világháborús emlékmű. Fördős Attila kiemelte: az újraállítás a győzelem üzenetét hordozza, hiszen egyrészt a szoborcsoport eredeti formájában került vissza a helyére, másrészt azoknak a hősöknek a győzni akarását szimbolizálja, akik 100 éve a frontra vonultak a haza érdekében.

Fördős Attila polgármester Vác
Két dolog jutott az eszembe az emlékmű üzenete kapcsán. Az első, hogy a lehetőségek szerint vissza kell állítanunk az emlékművet a főterünkre. A másik pedig az az üzenet, hogy ez az emlékmű a győzelemről kell, hogy szóljon, hiszen azok a katonák, azok a váci fiúk, akik innen távoztak a csatába, hogy megvédjék 1000 éves határainkat a győzelem tudatával, a győzni akarás vágyával indultak el szeretett városunkból. És nem haltak meg azok a legnagyobbak, akiknek az utókor emlékezete aranybetűkkel kőbe vési a nevét.

A folytatásban Sörös Dániel váci diák szavalta el Balassi katonaénekét, majd Áder János köztársasági elnök, Fördős Attila polgármesterrel, illetve Moys Csabával a Vác város Világháborús Alapítványok kuratóriumi elnökével felavatta az emlékművet.
A ceremónia a köztársasági elnök beszédével folytatódott. Áder János felelevenítette a világégés eseményeit, kiemelve, hogy az I. világháború során mozgósított magyar katonák fele meghalt, megsebesült vagy fogságba esett az ország számára semmit sem ígérő összecsapásokban. Az utókor feladata tudatosítani a nemzet veszteségét és emléket állítani az élet érdekében - tette hozzá az államfő.

Áder János Köztársasági Elnök
Tisztelt váci polgárok! A maradék nemzet élni akarása rakja a követ kő mellé, hangzott el 1933-ban, amikor a váci I. világháborús emlékművet felavatták. Az emlékezés kövei az életnek üzennek. Azt üzenik, ha felejtünk, és nem törődünk a múlttal önmagunk ellen vétkezünk. Vétkezett a kor, amely elbontatta a váci emlékművet, de ha az emberek összefognak és az emlékeket féltőn megóvják, követőkhöz tesznek, ott az élet győz a felejtés fölött.

Az államfő beszédét követően a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálat ágainak képviselői Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök, Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke, Nánai László őrnagy, a Protestáns Püspöki Hivatal hivatalvezetője és dr. Köves Máté Slomó tábori főrabbi - megáldották az emlékművet.
A főtéren zajló avató ünnepség a Magyar Nemzeti Táncegyüttes műsorának előadásával folytatódott.

Az I. Világháborús emlékmű újraavatási ceremóniája koszorúzással zárult. Az államfő tiszteletadását követően a Honvéd Vezérkar koszorúját dr. Benkő Tibor vezérezredes helyezte el, majd Harrach Péter országgyűlési képviselő és az emlékmű kuratóriumának elnöke rótta le tiszteletét a hősök emléke előtt. Végül a város elöljárói is elhelyezték az emlékezés virágait, majd ágyúlövéssel zárult a ceremónia.

email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.