ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Szabályok az erdőben. Mire figyeljenek a kirándulók?
Feltöltötte webV - csütörtök 30 július 2015 - 08:56:27
A nyári időszakban többen keresik fel a környékbeli erdőket szabadidős tevékenységek céljából, ám azt már annál kevesebben tudják, hogy erre vonatkozólag vannak szabályok. Az erdőtörvény ugyanis kimondja, hogy mennyi ideig tartózkodhatunk a szabadban, milyen feltételekkel sátorozhatunk, de a fürdőzésre és a szemetelésre is kitér a szabályzat. A szakemberek azt tanácsolják, hogy minden kirándulás előtt tájékozódjunk az adott terület előírásairól.

A jó idő beköszöntével egyre többen töltik a vakációjukat a szabadban, beleértve az ország erdős területeit is. A kirándulók egy része azonban nincs tisztában azzal, hogy hazánkban az erdőtörvény szabályozza a természetben való tartózkodást. Az előírások térségenként változhatnak, hiszen megkülönböztetünk állami- és magántulajdonú erdőt, illetve védett- és nem védett területet. Sokan nem tudják, de például az egy napnál hosszabb erdőben való tartózkodás esetén jelezni kell a szándékunkat.

Lengyel László Zoltán, közönségkapcsolati vezető, Ipoly Erdő Zrt.
Ha állami erdőterületre fogunk menni és esetleg nem védett, akkor még egy fontos dolog van, hogy a 24 órát meghaladó ott tartózkodásunk az már hozzájárulás köteles. Tehát olyankor már kérnünk kell az erdő gazdálkodónak a hozzájárulását ahhoz, hogy mi ott tartózkodhassunk. Ez azt is jelenti, hogy ha sátorozni szeretnénk és 24 órát meghaladó ez az időszak, amit mi kigondoltunk, akkor mindenképpen érdemes megkeresni az érintett erdőgazdálkodót.

De az éjszakázáson túl is sok mindenre kell odafigyelnünk az erdőben, például nem fürödhetünk patakban, hiszen a vegyszerek erős hatást gyakorolhatnak az élővizekre. Ha megéhezünk, kizárólag kijelölt tűzrakó helyen gyújthatunk tüzet, természetesen csak abban az esetben, ha nincs érvényben tűzgyújtási tilalom. Fontos része a környezetvédelemnek a szemét összegyűjtése, hiszen amit magunkkal viszünk az erdőbe, azt utána kötelesek is vagyunk hazaszállítani. Természetjárásnál érdemes halkan közlekedni, hiszen így kevésbé zavarjuk az élővilágot, valamint többet is láthatunk belőle. Az Ipoly Erdő Zrt. tapasztalatai szerint: évről-évre kevesebb a gond a kirándulókkal, néha azonban még adódik probléma a helytelen tűzgyújtás, illetve a szemetelés miatt. A szabálytalankodókat először figyelmezteti az erdész, vagy a természetvédelmi őr, ezt követően azonban akár eljárást is kezdeményezhetnek ellenük. A szakember azt javasolja, hogy elsősorban a kijelölt kirándulóhelyeket látogassuk.

Lengyel László Zoltán, közönségkapcsolati vezető, Ipoly Erdő Zrt.
Azért vannak kirándulóközpontjaink például, vagy azért várjuk tanösvényeken a látogatót, hogy így vezessük őket be az értő természetjárásba. És egyébként itt kínálunk több olyan helyszínt is, ahol lehet tüzet rakni, vagy éppen szalonnát sütni, lehet játszani. Vannak olyan helyeink, ahol kimondottan az erdei környezetben való sportokat preferáljuk, vannak olyan helyeink, ahol ismeretszerzésre van lehetőség. Úgyhogy azt javasoljuk mindenkinek, hogy indulás előtt legyen kedves tájékozódni és hát nagy szeretettel várunk mindenkit ilyenkor a nyári időszakban is.

Magyarországon jelenleg kétmillió hektárnyi erdős terület van, tehát bőven van merre elindulni, ha épp a szabadba vágyunk. Természetesen az aktuális tartózkodási szabályokat minden esetben figyelembe kell vennünk.

email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.