ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Fagykárok országszerte. A váci térségben az almát és a szőlőt tizedelte.
Feltöltötte esaniko - hétfő 06 június 2016 - 09:09:18
Idén mintegy 25-30 százalékkal kevesebb lesz a hazai gyümölcstermés a fagykárok miatt - jelentette be hétfőn Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke. A pórul járt gazdálkodók május végéig jelezhették a kárenyhítési igényüket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál, az adatok összesítése azonban még folyamatban van. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szóvivője Híradónk kérdésére elmondta: a váci térségben az alma és a szőlőtermést tizedelték meg leginkább a nem várt mínuszok.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet tájékoztatása szerint idén mintegy 25-30 százalékkal kevesebb gyümölcstermésben bízhatunk országos szinten. A várható kiesést a késői fagykárok okozzák, amelyek szinte mindenütt problémát jelentettek a hazai gazdálkodóknak. A termelők május 27-ig jelezhették a kárigényüket a 2014 óta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara égisze alatt tevékenykedő falugazdászoknak, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalban. Aki ennek nem tett eleget, annak az erre vonatkozó joga elévült, az előírások szerint ugyanis csak a fagykárt követő 15 napon belül van lehetőség a bejelentésre. Az összesítések még mindig folynak, így a pontos adatokat egyelőre nem tudták közölni az illetékesek. Az elmúlt évek rekordja szerint egyébként mintegy 1,2 millió tonna összterméssel számolhat az ország a gyümölcsök tekintetében.

Süle Katalin, elnökségi szóvivő, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Ha ezt a számot vesszük alapul és ehhez viszonyítjuk a többit, akkor az a 25-30 százalékos kiesés az még mindig 800 ezer tonna feletti termésmennyiséget eredményez, és akkor még mindig elérjük azt az átlagot, amit az elmúlt 10 évben, a 2014-es évet leszámítva, tehát az elmúlt 9 évben elértünk. Sajnos vannak olyan térségek, ahol foltokban ennél több lesz a termékkiesés, illetve vannak olyan fajok, amelyeknél kisebb, de összességében a felmérések alapján ezt tudjuk eddig mondani. Illetve az önök térségében a bejelentések alapján az alma és a szőlő szenvedte el a legnagyobb mértékben a kárt, de konkrét számszaki adatokat a felmérések jelenlegi állapotában még nem tudunk mondani.

A kedvezőtlen időjárás a meggyültetvényeknek sem kedvezett az egyes megyékben, a szántóföldi zöldségek esetében azonban országos szinten elhanyagolható mértékű a kár - hangsúlyozta a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke. A kárenyhítési alapban összesen 24 milliárd forint áll rendelkezésre a pórul járt gazdálkodók kompenzálására. Hogy ebből ki mekkora forráshoz juthat azt a terület, illetve a gazdálkodás nagysága határozza meg - tájékoztatta Híradónkat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szóvivője.

Süle Katalin, elnökségi szóvivő, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Ha adott táblaszinten eléri az előírt százalékot a terméskiesés, illetve gazdasági szinten is, tehát ezt azt jelenti - maradjunk a gyümölcsnél - hogy ha több fajta gyümölcsöt termeszt a gazdálkodó és eléri a táblaszinten a 30 százalékos kiesést, azonban gazdálkodási volumenét tekintve nem éri el azt a kritikus mértéket, ami a kárenyhítési bejelentéshez szükséges, akkor nem tud élni ezzel a lehetőséggel. Azonban, hogy ha igen, akkor mindig a saját termelési volumenéhez mérten tudja bejelenteni az igényét.

A fagykárok elleni védekezés jelentős befektetéseket igényel, a mezőgazdasági biztosítások azonban segítséget nyújthatnak a gazdálkodóknak. A kárenyhítés összegét előreláthatóan a jövő évben utalják ki az arra jogosult termelőknek.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.