ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Felújított szobrok a Kőszentes hídon
Feltöltötte esaniko - csütörtök 23 június 2016 - 08:36:11
Vác egyik legszebb jelképe a Gombás patakon átívelő barokk híd, amit eredeti építői hat szent szobrával díszítettek. A több mint 260 éves műemlék az országban is egyedülálló, ráadásul meglehetősen nagy forgalmat bonyolít. Az állandó autóforgalommal járó levegőszennyezés, meg persze a negyed évszázad időjárásváltozásai látható nyomokat hagytak a kőszobrokon, amiknek a felújítását már nem lehetett tovább halogatni. Mostanra három kőszent restaurálása készült el, a munkálatokat végző szobrászművész azt mondja: a legnagyobb gondot a szobrok szállítása jelentette.

Ilyen volt és ilyen lett. Jól látható a különbség a felújított szobrok javára, amelyek restaurálásására az Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott pályázat biztosított forrást. A három legrosszabb állapotban lévő szobrot Horváth Tibor szobrászművész frissítette föl közel egy év alatt. A restaurátornak egyébként ismerősek a kőszentek, hiszen közel 30 évvel ezelőtt szintén ő javította meg őket.

Horváth Tibor szobrászművész, restaurátor

1752 és 1758 között készültek ezek a szobrok. Több mint 250 évesek. Nem lehet behatárolni, hogy honnan származik a kő, de puha mészkőből készültek, sóskúti tipusúból. Olyan jellegű kőből, amiből a Parlament is készült.

Ezt a fajta alapanyagot a puhasága miatt könnyebb megmunkálni, feltehetőleg ezért választotta a hajdani kőfaragó, Bechert József. Hátulütője viszont, hogy kevésbé időtálló, mint például a szobrok talapzata, ami a sokkal keményebb naszálykőből épült. A restaurálás során először a letöredezett részeket, orrokat, ujjakat kellett pótolni.

Ha például hiányzik a Nepomuki Szent János mellől a puttónak a kisujja, akkor nem lehet tudni, hogy a gyónási titokra utal, amikor a kezét a szájához teszi. Tehát itt minden részletnek van egy jelentősége és ezek nem múzeumi darabok, ezért mindent, amit tudtunk, ki kellett egészíteni. Az úgy működik, hogy van egy hiány, azt- mint ahogy a fogorvosok dolgoznak, egy csapot beültetünk a kőbe és aköré fölhordjuk a hiányt restaurátor habarccsal, aztán később, mikor megköt, akkor kőfaragó szerszámokkal átfaragjuk.

A művész szerint ehhez a munkafázishoz leginkább szakmai alázatra van szükség, hiszen az eredeti barokk elképzeléseket kell újrateremteni. A pótlások után még egy speciális lazur bevonat is kerül a felületre, ami vízlepergető tulajdonsága miatt éveken át tartó védelmet biztosít az időjárás viszontagságaival szemben- mondta el Horváth Tibor. A talapzatok és a korlát felújításával együtt nagyjából 10 hónapon át tartó munkálatok során a legnagyobb kihívást a 25-30 mázsás szobrok elszállítása és visszahelyezése jelentette a csapat számára.

Különböző számításokat végeztünk, van egy statikus barátom, aki kiszámította a kőnek a szakítószilárdságát, ki kellett számítani a kőnek a súlypontját, ott kellett megkötni, hogy mikor megemeljük, ezek a kövek függőben legyenek. Állva kellett szállítani, ami külön probléma volt, mert nem haladhatta meg a magasság a nény métert a hidak miatt.

A problémás helyzeteket végül sikerült áthidalni és a híd díszei közül három most már eredeti fényében várja a következő harminc évet. A váciak egyébként példaértékűen vigyáznak a szobrokra- mondta el a művész, hiszen amellett, hogy télen ponyva védi a kőszenteket a fagy ellen, szerencsére szándékos rongálás nyomai sem fedezhetők fel rajtuk.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.