ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Startolt a tanév a zenesuliban is
Feltöltötte esaniko - kedd 06 szeptember 2016 - 08:36:39
A Barók Pikéthy zeneiskolában is változást hozott az új tanév. A szakgimnáziummá alakuló intézményben továbbra is marad az ötéves képzés, és a középfokú oktatásban egyedülálló alkalmassági vizsga a felvételi során. Csökken a reáltárgyak óraszáma megjelent viszont a második idegennyelv elsajátításának kötelezettsége.

Kisebb a hangsúly a reál, viszont nagyobb a szakmai tárgyakon, valamint a nyelvtanuláson. Ezekkel a változásokkal számolhatnak azok a diákok, akik idén kezdik a konzervatóriumot Vácon. A művészeti képzéssel foglalkozó középiskola mostantól szakgimnáziumi besorolásba került, ami az oktatás menetében nem hoz jelentős fordulatot, hiszen a szakmai tárgyakat, vagyis a hangszeres képzést korábban is már elsőtől oktatták a tanulóknak. Belép viszont a második idegennyelv tanítása, ami a gyakorló zenészek esetében a külföldi fellépések miatt fontos.

Bednarik Anasztázia igazgató, Bartók-Pikéthy
Még a szakképző osztályokban is, tehát az ötödik évfolyamon, illetve az érettségi utáni képzésben -nekünk is van ilyen- ott is kötelezővé tették heti négy órában a nyelv tanulását, ez egy nagyon örvendetes változás. Illetve ezzel párhuzamosan megváltoztak a szakmai órák összetételei, nem azt mondom, hogy minden esetben jó irányban. Tulajdonképpen az a baja a szakmának és azért lobbizik ez az iskolai ágazat, amit művészeti szakképzésnek hívunk, hogy ugyanúgy önálló tanrendje legyen, mint ahogy annak idején, mikor én is ilyen típusú iskolába jártam, így volt.

Ebben az iskolában az elméleti és gyakorlati tantárgyak elsajátítása mellett folyamatos hangszeres gyakorlásra is szükség van, az igazgatónő ezért üdvözli a csökkentett heti óraszámot. Mindemellett a tananyag- ahogy korábban is, öt év alatt sajátítható el teljeskörűen.

Tehát az érettségit négy év alatt szerzik meg és akkor van egy úgynevezett tizenharmadik évfolyam, ami igaziból nem kötelező. A tizenharmadik évfolyam végén lehet OKJ vizsgát tenni a megfelelő szakokon. Három szakirányt tanítunk, klasszikus zenészt, jazz zenészt és népzenészt, és ebből tehetnek ők vizsgát.

Az első évfolyamban szeptembertől 23 gyerek kezdi meg a tanulmányait, ami az elmúlt évekhez képest kicsivel magasabb létszámot jelent. Az érettségivel rendelkezők szakképzésére is jelentkezett 10 fő, így ott is elegendő a létszám. Hiányról inkább a tanárok esetében lehet beszélni- tette hozzá az igazgatónő, mert a nyugdíjas pedagógusok foglalkoztatása problémákba ütközik, újak pedig nemigen érkeznek.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.