ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Három Mikszáth egy kávéházban
Feltöltötte esaniko - hétfő 17 október 2016 - 09:18:34
Formabontó irodalmi vetélkedő zajlott csütörtök délelőtt a Margaréta kávéházban. Három középiskolai csapat mérte össze a tudását és színészi képességeit mégpedig úgy, hogy a szakmai zsűri az elbírálás során a logikai fordulékonyságot is figyelembe vette. A feladatok között egy jelenet előadása és egy meggyőző érvelés bemutatása szerepelt, mégpedig Mikszáth egyik legnépszerűbb regényéhez, a Különös házassághoz kapcsolódva.

Nem véletlen választottak a szervezők a verseny helyszínéül egy kávéházat. Ezzel akarták megidézni azt a kort és hangulatot, amiben Mikszáth műve, a Különös házasság születhetett. A rendhagyó vetélkedőre még a múlt tanév végén kapták a diákok a felhívást, aminek első lépése az volt, hogy a szünidő alatt el kellett olvasni a regényt. A történet alapos ismerete azonban csak a belépőt jelentette a versenyre.

Zoller Anna
Úgy van, hogy az első fordulóban egy kis jelenetet kell előadnunk, ott mind a hárman fogunk vitázni. A második fordulóban pedig Mikszáth Kálmán fogja előadni az ő érvelését.

A verseny feladatai azért épülnek az érvelésre, mert az olyan felkészültséget és gyakorlatot kíván, amire a középiskolásoknak a későbbiek során is szükségük lesz. Ezt már a vetélkedő ötletgazdája mondja, aki igyekezett úgy összeállítani a programot, hogy abban a gyerekek kreativitása is érvényre jusson.

Gergely Zsolt szervező

A verseny úgy zajlik, hogy most az otthon felkészült anyagot idézőjelbe vett anyagot fogják előadni, amelyben arról van szó, hogy egy kávéházi szituációban beszélgetnek, és Mikszáth próbálja meggyőzni a társait arról, hogy ez a regény, ez a bizonyos Különös házasság, ez nemcsak egy egyszerű ponyvaregény, vagy szórakoztató regény, hanem egy olyan korrajz, amely tükröt állít, illetőleg olyan korrajz, ami nem csak most, amikor az olvasó olvassa, hanem 100-200 év múlva is egy nagyszerű iromány lesz.

A diákok mindegyike kihívásként értékelte a feladatot, többen korhű jelmezt öltöttek magukra és a Mikszáthot megszemélyesítő szereplő kezében is ott láthattuk az író elmaradhatatlan védjegyét, a pipát.

Juhász Péter
Inkább játéknak vesszük, ilyen fél-komolyra, meg az is egy elég nagy előny, hogy lehet bajuszt viselni.

Akadt olyan csapat is, aki ugyan öltözékben nem próbált meg hasonlítani a megszemélyesített szereplőhöz, viszont nagyobb hangsúlyt fektetve a meggyőző előadásra, az iskola drámapedagógusát kérte fel csapatvezetőnek.

Lakatos Ádám

A csoport két tagjának magyartanárával, Újlaki Tiborral összeülve alkottunk egy kis szövegkönyvet, ami kicsit hosszabb lett, mint a kiírásban szerepelt, de reméljük nem állítják le a dolgot. Én, mint a színjátszókör vezetője egy kicsit megkoreografáltam, Tibor inkább írta ezt a dolgot a gyerekekkel együtt.

A háromfős csapatok egy-egy kávéházi asztalnál ülve mutatták be produkcióikat. A tanárokból és egy újságíróból álló zsűri végig árgus szemekkel figyelte az előadásokat, legvégül az derült ki, hogy az alaposabb színészi felkészülés többet nyomott a latban, mint a remekbe szabott kosztümök meg a bajusz, így a virtuális dobogó legfelső fokára a Madách gimi gárdája állhatott fel. A második és a harmadik helyen ezúttal a Boronkay csapatai végeztek.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.