ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Bajban a denevérek!
Feltöltötte esaniko - hétfő 30 január 2017 - 08:48:33
Az extrém hideg miatt drasztikusan megszaporodott az emberi segítségre szoruló denevérek száma. A fagyos időben téli álmukból felébredő, repülésre még képtelen állatok a földre zuhanva percek alatt elpusztulhatnak szakszerű segítség nélkül. A védett kisemlősökkel főként, barlangoknál, odúknál, vagy a panelházak közelében, lépcsőházakban találkozhatunk. Fontos, hogy ne riasszuk fel vagy bolygassuk meg őket, hiszen ez a pusztulásukhoz is vezethet télvíz idején.

A középkorban rengeteg hiedelem és rémisztő történet kapcsolódott hozzájuk, mára pedig egy védett és kiemelten védett állatfajról beszélhetünk: a denevérekről. Hazánkban több alfaja ismert, ám fontos róluk tudni, hogy akár 30-40 évig is élhetnek, viszont kevés utódot hoznak a világra. Rovarokkal táplálkoznak éppen ezért a hideg hónapok alatt téli álmot alszanak, egy hibernált állapotba kerülnek.

Selmeczi Kovács Ádám, természetvédelmi tájegységvezető, Duna-Ipoly Nemzeti Park

Ilyenkor védtelenek teljes mértékben, tehát ahova elhúzódtak úgy gondolták, hogy ott majd nyugalmuk lesz egész télen és a tavaszi rovarvilág ébredésével együtt kirepülhetnek. Ez lehet, hogy egy rosszul számított dolog, tehát az ember rájuk bukkanhat, vagy egy felújításnál vagy egy bármilyen belső tevékenységnél egyszer csak rájön, hogy ott van egy redőnytokban, egy résben egy csomó állat.

Egy ilyen esetben a tájegységvezető szerint érdemes az adott munkát elhalasztani, hiszen a denevérek pusztítása bűncselekménynek minősül. A másik megoldás, hogy értesítik a természetvédelmi szakembereket, akik gondoskodnak az állatok szakszerű elszállításáról. A hirtelen ébresztéshez szinte lehetetlen a kisemlősöknek alkalmazkodni. Ez főleg a különösen hideg időben jelent problémát, ugyanis télire elraktározott energiájukat kénytelenek lesznek felhasználni a túlélésre, rosszabb esetben pedig nem is tudnak elmenekülni egy adott hatás elől. Ha bajbajutott egyedeket látunk, akkor érdemes egy kesztyű, vagy valamilyen anyag segítségével zárható kartondobozba helyezni őket, a természetvédelmi szakemberek pedig a mentőhelyen gondoskodnak majd róluk.

Selmeczi Kovács Ádám,

A mentőhelyen gyakorlatilag etetés történik, és ellátása ezeknek az állatoknak akár több hónapon keresztül, de visszaaludni már nem fognak és tavasszal majd szépen szabadon engedve újra elfoglalnak nyilván már más területet valószínűleg.

A szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy kesztyű nélkül, védtelen kézzel ne fogjuk meg a denevéreket, ugyanis tűhegyes fogaik révén könnyen felsérthetik a bőrünket, ez pedig a sérülés mellett azért gond, mert a nyálukban a veszettségvírust hordozhatják. Éppen ezért amennyiben segíteni szeretnénk rajtuk, ne feledkezzünk meg saját magunk védelméről sem, bármilyen ruhadarab vagy kesztyű hasznos lehet a befogásukhoz.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.