ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Boronkay Science Guruk program
Feltöltötte esaniko - kedd 01 augusztus 2017 - 08:13:26
Matek és fizika. Talán ez a két tárgy a legkritikusabb mindenki életében. Ezen a hozzáálláson szeretett volna változtatni három fizikatanárnő, így született meg az Auchan által támogatott Science Guruk program, melynek keretében szerették volna népszerűsíteni a természettudományokat, hiszen ahogy ők is mondják: mindennapi életünket átszövi ez a terület, a mikrótól kezdve az okos telefonig, így érdemes a jövő generációjával megszerettetni ezeket a tantárgyakat.

A diákok egyre ritkábban indulnak el természettudományos vonalon a továbbtanulásnál, és kevesen szeretik meg közülük a fizikát általános és középiskolás éveik alatt. Azonban ezeken a területeken országosan tanárhiány van, ráadásul egyre nagyobb szükség van a jól képzett műszaki szakemberekre, mérnökökre- állítják a Science Guruk Program ötletgazdái. Éppen ezért határozták el, hogy egy pályázat útján megpróbálják közelebb vinni a diákokhoz ezt a területet. Ennek keretén belül az iskola az Auchan az Ifjúságért Alapítványtól 8000 eurót kapott, melyből meg tudták valósítani az egy éven át tartó programot.

Matosné Gazdag Szilvia-pedagógus

Ez a szellemi termék, amit létrehoztunk, egy 3 pilléren álló programot takar, amiben két korosztályt céloztunk meg, a középiskolásokat és az általános iskolásokat, és vontuk őket össze úgy, hogy a középiskolás mentordiákokat készítette föl kolléganőm Kovács Éva és Tóthné Brassói Hilda. Illetve ezek a felkészített mentordiákok későbbiekben bemutatták, megtanították az általános iskolásoknak az általuk megismert kísérleteket.

A projekt tehát három fő összetevőből állt, az interaktív kísérleti bemutatókból, amiket diákok tartottak diákoknak, az általános iskolásoknak meghirdetett levelező versenyből és a középiskolásoknak szánt tudományos előadásokból, tanulmányi kirándulásokból. Az első félévben a tervezések zajlottak, majd később kezdetét vették az események. A szakemberek által tartott szakmai előadások során olyan változatos témaköröket feszegettek, mint például a káoszelmélet vagy a hologramok.

Kovács Éva-pedagógus
Hallhattunk röntgen spektroszkópiáról, amelyet a földtudományokban alkalmaznak, mindezzel párhuzamosan zajlott az általános iskolásoknak szóló vetélkedő. Amely három részből állt. Az egyik az egy elméleti kérdéssor kidolgozása volt. A második rész otthon elvégzendő kísérletek elvégzése volt, különböző mérési feladatokat, egyszerű eszközökkel elvégezhetőket adtunk, és a harmadik pillér a kísérleteknél a modellkészítés volt.

Akik mindezekben nem vettek részt interneten, a Science Guruk blogján keresztül folyamatosan olvashatták a friss híreket, érdekességekről szóló cikkeket. A program legtöbb embert megmozgató momentuma a szegedi Partiscum Csillagászati Egyesület Mobil Planetáriuma volt, mely egy napra az iskola tornatermébe költözött. Ez idő alatt 600 diák különböző turnusokban hallgathatta meg az óriási kupola alatt tartott előadásokat. A félév során pedig néhányan a paksi atomerőműbe is ellátogattak. A tanárnők remélik, hogy a projektnek köszönhetően sok fiatalhoz kerültek közelebb a perifériára szorult természettudományos tárgyak.

Kovács Éva, pedagógus

Úgymond sikerült bebizonyítani azt, hogy azok az alapmondatok, hogy: „én mindig is [cenzúrázva] voltam fizikából” „ezt úgyse lehet megérteni” „nálunk matekból mindenki gyenge volt” – tehát ezek csak mondatok, amik mögött igazán nincsen tartalom. Igenis mindenki érdeklődéssel születik és ezt fenn lehet tartani, ha pedig elült, egy pici segítséggel, akkor újra lehet éleszteni. A fizika, a természettudományok szépek, érthetőek, csak foglalkozni kell vele.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.