ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Helyi Egészség a Globális Egészségért
Feltöltötte esaniko - csütörtök 14 június 2018 - 09:17:11
Local Health for Global Health: Care and Share címmel nyert öt másik országgal közösen uniós pályázatot a Selye János Egészségügyi és Szociális Szakképző Iskola. A 3 éves kifutású projektben a váci oktatási intézmény mellett részt vett Csehország, Portugália, Horvátország, Bulgária és Észtország egy-egy középiskolája. A program során az iskolákból delegált tanulók a külföldi helyszíneken ismerkedhettek meg az ottani egészségügy viszonyaival, színvonalával és tapasztalataival. Az Erasmus+ program most a végéhez ért, a napokban a külföldi szakemberek bevonásával Vácon zajlott a projekt zárása.



A pályázat címét magyarra így lehetne lefordítani: „Helyi Egészség a Globális Egészségért: Törődés és Osztozás”. A projekt vezetője a cseh Jan Dusek már régebbről ismerte a magyar egészségügyi iskolát, hiszen az általa képviselt gimnáziummal korábban már két sikeres diákcserét bonyolítottak le. A pályázat címét is a magyarok javasolták, hiszen mint ismert, a kórház szomszédságában lévő iskola neveli a jövő ápolónőit és egészségügyi dolgozóit. A program ideje alatt a résztvevő iskolák évente kétszer találkoztak és dolgoztak közösen, mindig másik ország területén felmérve a helyi egészségügyi viszonyokat.

Szilágyi Boglárka, projekt koordinátor
A projekt az egészségről szólt. Megnéztük az egészségügy múltját, jelenét illetve a jövőjét, összehasonlítottuk, hogy milyen az egészségügy állapota a különféle országokban. Itt nagy eltérések vannak, például Portugáliában az Azori szigeteken bizonyos szigeteken nincsen kórház. Azon a szigeten, ahol mi voltunk, ott abszolút nincsen kórház, tehát a nők a szomszéd szigetre mennek szülni, ha valami baj van, akkor komppal tudnak átmenni a szomszédos szigetre, míg nálunk itt a szomszédban a kórház, tehát sok területen voltak különbségek.

Mind a hat résztvevő ország egyszer házigazdája volt a programoknak, a pályázat célkitűzéseihez igazítva a nevezetességeket is úgy válogatták ki vendéglátók, hogy kapcsolatban legyenek a projekttel. A diákok befogadó családoknál töltötték az 5 napot, a közös nyelv az angol volt, így a tanulók a nyelvtudásukat is fejleszthették az együtt töltött hét során. A diákok csapatban dolgoztak a feladatokon és prezentációkat is tartottak egymásnak például az adott országra jellemző betegségekről és azok kezeléséről, sőt egy online tartalmat is létrehoztak.

Az egyes szakkifejezéseket megtanulják a különféle nyelveken, csináltunk egy interaktív szótárt minden országban. Az egészségüggyel kapcsolatos húsz kifejezést szótár formájában létrehoztuk.


A projekt nevéhez hűen az egészséges ételeken, sporton, az egészségügyi ellátáson, és mindezek helyi megvalósulásán volt a hangsúly. Az együtt eltöltött kulturális programok mellett kifejezetten szakmai jellegű előadások is voltak, a külföldi diákok például a magyaroktól tanulták meg az újraélesztés szabályait.

Egyedül a hat iskola közül a mienk egészségügyi iskola, azaz mi tartottunk különféle tanfolyamokat a diákoknak. Megtanítottuk az elsősegélynyújtást, csecsemőgondozást. Vérnyomásmérés, vércukormérés volt a diákoknak, ami a többiek számára új volt, illetve a mi diákjaink voltak azok, akik ezeket megtanították, átadták a tudásukat a külföldi diákoknak.

A projektre összesen 27 ezer eurót nyert a váci iskola, de a szervezők szerint nemcsak azok profitáltak a pályázatból, akik kijutottak valamelyik külföldi országba, hanem az iskola többi tanulója is, hiszen a tapasztalatokat velük is megosztották egy előadás keretében.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.