ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Ünnepség a börtönnél
Feltöltötte e107 - hétfő 29 október 2007 - 16:44:46
Az 1945 és 1956 közötti magyar Politikai Elítéltek Közössége szombaton délelőtt tartott megemlékezést a Váci Fegyház és Börtön előtti téren. Az eseményen Dr. Zétényi Zsolt a Nemzeti Jogvédő Egyetem elnöke, Gyombolai Márton Vác Város Díszpolgára valamint Toldi Szabó Géza a Közösség vezetőségi tagja mondott beszédet. Az ünnepségen a Váci Fúvószenekar közreműködött.


KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ

VIDEÓ LETÖLTÉSE

Emlékezetes hely a váci börtön, mert a '40-es évektől kezdve évtizedeken át tisztességes emberek szálláshelyéül szolgált, mutatott rá beszédében Zétényi Zsolt. És emlékezetes idő 1956, tette hozzá, mert ebben az évben, igaz csak átmeneti ideig, eljöttek a szabadság, az igazság, valamint a remény órái és napjai.

[i]Zétényi Zsolt a Nemzeti Jogvédő Egyetem elnöke
"Amikor itt vagyunk minden októberben, akkor emlékezünk az 50 esztendő jogtiprásaira. És mindenképpen emlékezünk arra, és felvetődik a kérdés, hogy mennyire a múlt ez, tehát valóban elmúltak-e ezek a jogtiprások és megtörtént-e a helyreállítás, megtörtént-e a megfelelő elégtétel."[i]

Gyombolai Márton szerint fél évszázad emléke jön elő ezen ünnepi alkalmakkor. Amikor már a városban rendeződtek a dolgok, amikor győzött a forradalom, mondta, akkor jelentkezett '56 egyik legnagyobb értéke, a szolidaritás, az egymásra figyelés, a másokkal törődés gondolata. Ez jelent meg akkor Vácon, a börtön előtt, a politikai foglyok kiszabadításánál is.

[i]Gyombolai Márton Vác Város Díszpolgára
"Azt a szeretetet, szanaszét az ember talán még órák múltán is talált csíkos ruhákat, de az ölelés, a civil ruha, a gyere testvér adunk ruhát, a gyere testvér egyél velünk, az az egymásba olvadása a szabadság leheletével, a magyarság az emberség leheletében a kiszabadítottakkal, ami azt hiszem örök büszkesége lehet ennek a városnak."[i]

És aminek az emlékét, tette hozzá Gyombolai Márton, minden évben az emlékezés és szeretet erejével tudják megbecsülni. Az emlékezés fontosságát emelte ki Toldi Szabó Géza is. Ahogy fogalmazott, a szabadságharc leverése után az összetartás és a hagyományápolás jegyében emlékhelyeket alakítottak ki mindazon börtönöknél és munkatáboroknál, amelyekben politikai elítéltek szenvedtek. A szervező Politikai Elítéltek Közössége ugyanis célul tűzte ki a történelmi emlékezés ébrentartását, valamint a felnövekvő ifjúság tájékoztatását a valós történésekről. A szombati ünnepség zárásaként a Váci Fegyház és Börtön előtti téren, a tavaly felállított emlékműnél a megjelentek elhelyezték koszorúikat és fejet hajtottak a politikai elítéltekre emlékezve.


email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.