ESTV, a Térség Televíziója
Nézzen minket Online is!


Folyómederré nyilvánítanak Duna-parti ingatlanokat
Feltöltötte Zsóka - csütörtök 08 január 2009 - 20:12:46
A november végén megindult eljárás értelmében nagyvízi medernek nyilvánítanak mintegy ezer Duna-parti ingatlant Vácon és Sződligeten. A kormányrendeletet végrehajtó Vízügyi Felügyelőség az érintett tulajdonosokat személyesen nem értesítette a változtatásról, mindössze egy-egy hirdetmény juttattak el az önkormányzatoknak. Ha a szóban forgó folyóparti ingatlanokat ún. nagyvízi mederként jegyzik be, értékük a felére csökkenhet, lehetetlenné válik a telkek és épületek biztosítása, valamint tiltott lesz a további építkezés is. A folyóparti ingatlanok átminősítéséről szóló kormányrendelet országosan mintegy 117.000 telektulajdonost, azaz körülbelül félmillió embert érint-hívta fel a figyelmet Juhász Béla MDF-es választókerületi elnök.

A nagyvízi meder azt a területet jelenti, amelyen belül a folyó legnagyobb árvizei is levonulnak. A területet kijelölésekor a mértékadó vagy az addig előfordult legnagyobb árvízszint közül a magasabbat veszik figyelembe. Ha egy ingatlan a kijelölt nagyvízi mederterületen van, és ezt nyilvántartásba veszik, a tulajdonosnak minden árvízi kockázatot egyedül kell vállalnia.

Juhász Béla, választókerületi elnök, Magyar Demokrata Fórum
„A vízügyi hatóságnak az eljárása a tulajdonosok számára egyértelműen negatív dolgokat jelent. Akinek ezen a területen van az ingatlana, ami várhatóan árvízi nagymederré fog módosulni, azoknak bizony az ingatlan értéke akár 20-30-40%-kal is csökkenhetnek, az előfordulhat, hogy ha banki hitelt akar felvenni valamilyen banktól és jelzálog alapú lenne ez a banki hitel, akkor a bank máshogy fogja felértékelni az ingatlanát...”

Azok a tulajdonosok is nehéz helyzetbe kerülnek, akiknek csak telke van a nagyvízi medertérben, ugyanis nem fognak építési engedélyt kapni. Sőt, a mederterületen fekvő ingatlanokra szinte lehetetlen lesz biztosítást kötni. Vácon 502 ingatlan kerülhet átminősítésre, ezek közül 96 lakóház. Sződligeten 296 lakóház és összesen 514 ingatlan tulajdonosa érintett az ügyben, ezen kívül Gödön is van még 14 tisztázandó telekviszony. Az MDF-es politikus úgy fogalmazott: ha a Felügyelőség végrehajtja a módosítást, a folyóparti ingatlanok tulajdonosai akkor is rosszul járnak, ha jön a Duna, és akkor is, ha nem.

„Január 24-e az a határidő, ameddig megtehetik az emberek a fellebbezésüket a hatóságnál, vagy elképzelhető módon azt is meg lehet tenni, hogy önkormányzathoz fordul, vagy mint jelen esetben mint Sződligetbe mi, mint a Tiszta Forrás Egyesület, egy civil szerveződés vállaltuk fel a lakosságnak az érdekvédelmét, és próbálunk tenni valamit.”



KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ

VIDEÓ LETÖLTÉSE



email to someone   Nyomtatóbarát változat  

Impresszum | Szerzői jogok | Adatvédelem
Ez az oldal e107 portál rendszert használ.
Az oldalt a Alfa Byte üzemelteti.